Polska

Wszyscy urzędnicy KNF zostali zwolnieni z prokuratury

Polska

Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe i dozory policyjnetvn24
wideo 2/4

Siedmioro podejrzanych w sprawie SKOK Wołomin, w tym były szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak, zostało w piątek wieczorem zwolnionych z prokuratury. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i dozory policyjne.

Ostatnie czynności prokuratury trwały do późnego wieczora. Według PAP, były jeszcze prowadzone wobec Doroty Ch., byłej naczelnik KNF.

Wcześniej prokuraturę opuściło sześć osób, w tym były szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak (zgodził się na publikację nazwiska - red.) oraz jego zastępca Wojciech Kwaśniak.

Wobec wszystkich siedmioro zatrzymanych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, kaucji w wysokości do 200 tysięcy złotych i dozoru policyjnego.

Zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków

Były przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak, jego zastępca Wojciech Kwaśniak oraz pięciu innych byłych urzędników KNF: Dariusz T. (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adam O. (były naczelnik) oraz Dorota Ch. (były naczelnik) usłyszeli zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin.

Podejrzanym zarzuca się, że od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

- Wierzę, że niezawisły sąd w postępowaniu skutecznie uchyli te zarzuty. Zarówno ja, jak i osoby o wielkim doświadczeniu w restrukturyzacji podmiotów rynku finansowego, które przez wiele lat gwarantowały międzynarodowo szeroko znaną stabilność polskiego rynku finansowego, zostaną oczyszczone z zarzutów - stwierdził Wojciech Kwaśniak po wyjściu z prokuratury.

Zaznaczył, że prokuratura w Szczecinie postawiła zarzuty "wbrew opinii innych prokuratur badających tę sprawę".

Zatrzymani przez CBA

W czwartek rano Andrzej Jakubiak i sześcioro innych b. urzędników KNF zostali zatrzymani przez CBA.

Zostali doprowadzeni do szczecińskiej prokuratury regionalnej - która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Przestępstwo - podała PK - "polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku; tym samym nie przedłożyli takiego projektu wraz z wnioskiem o ustanowienie zarządcy na posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego". "Podejrzani nie wywiązali się ze swoich obowiązków, pomimo posiadania wiedzy o tym, że w SKOK w Wołominie powstała sytuacja groźby nie spłacenia zobowiązań wobec klientów oraz pomimo stwierdzenia, iż działalność SKOK w Wołominie wykazywała rażące i uporczywe naruszanie przepisów prawa" - podała Prokuratura Krajowa.

Autor: js//plw / Źródło: TVN24, PAP