Wrocław. Saperzy podjęli niewybuch znaleziony w centrum miasta. 2500 tysiąca osób może wrócić do mieszkań

Aktualizacja:
Autor:
bż,
ks/dap
Źródło:
tvn24.pl
Niewybuch podjęty, działania na Nadodrzu zakończone
Niewybuch podjęty, działania na Nadodrzu zakończoneTVN24 Wrocław
wideo 2/3
TVN24 WrocławNiewybuch podjęty, działania na Nadodrzu zakończone

W piątek od godziny 8 służby przeprowadzały ewakuację mieszkańców okolicy przebudowywanego placu Staszica we Wrocławiu. - W czasie prac znaleziona została bomba lotnicza o masie 250 kilogramów - przekazuje starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej komendy miejskiej policji. Saperzy po przeszło dwóch godzinach pracy podjęli niewybuch i zakończyli swoje działania. Około 2500 osób może już bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań.

- Funkcjonariusze chodzili od drzwi do drzwi i informowali, że w związku z niewybuchem należy opuścić mieszkanie. To był czasochłonny proces. Musieliśmy zrobić wszystko, żeby osoby znajdujące się w pobliżu były poinformowane o sytuacji - przekazywała rano st. asp. Freus.

Policja zabezpiecza miejsce odkopania bombyInwestycje we Wrocławiu

Dodała, że niestety nie każdy godził się na opuszczenie mieszkania. - Nie możemy nikogo zmusić. W takich sytuacjach instruujemy, żeby nie podchodzić do okien w czasie pracy saperów - mówiła policjantka.

Na obszarze objętym ewakuacją mieszka około 2500 osób. - Część wyszła rano do pracy, szkół czy przedszkoli - mówiła policjantka.

Bomba odkopana na budowieInwestycje we Wrocławiu

Autobusy przewiozły ewakuowanych w bezpieczne miejsce

W rejonie dworca Wrocław Nadodrze stacjonowały trzy autobusy dla osób ewakuowanych.

- Saperzy będą podejmować niewybuch od godziny 11. Zachowajmy spokój i stosujmy się bezwzględnie do poleceń i komunikatów policji oraz innych służb - apeluje st. asp. Aleksandra Freus.

Niewybuch znaleziono podczas prac ziemnych TVN24
Miejsce, w którym odkopana została bombaTVN24 Wrocław

Zgodnie z zapowiedziami, chwilę przed godziną 11 na miejscu pojawili się wojskowi, aby podjąć niewybuch. Policjantka przekazała, że o godzinie 13.30 saperzy zakończyli swoje działania.

- Ruch kołowy i tramwajowy został już przywrócony. Również okoliczni mieszkańcy mogą wrócić do swoich mieszkań - poinformowała Freus.

Saperzy podjęli niewybuchTVN24

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne odkrycia archeologiczne na budowie obwodnicy Opatowa. Mają nawet sześć tysięcy lat

Komunikat opublikowany w czwartek

O działaniach mieszkańcy zostali poinformowani z wyprzedzeniem. Policja opublikowała w czwartek następujący komunikat:

"W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, spowodowanym znalezionym przy pl. Staszica we Wrocławiu, niewybuchem z okresu II wojny światowej, informujemy, że 26 maja 2023 r. (piątek) od godziny 8.00 policjanci oraz inne służby będą prowadzić ewakuację. Ewakuacja dotyczy osób przebywających na terenie ulic: Reymonta od ul. Łowieckiej do Kleczkowskiej, ul. Kleczkowska od ul. Reymonta do ul. Dębowskiego, ul. Dębickiego do skrzyżowania z ul. Trzebnicką (bez ewakuacji bloków przy ul. Dębickiego), ul. Trzebnicka od skrzyżowania z ul. Dębickiego do Placu Powstańców Wielkopolskich. Następnie Plac ks. Stanisław Staszic od Placu Powstańców Wielkopolskich do skrzyżowania z ul. Św. Wincentego, skręt w prawo na skrzyżowaniu z ul. Pomorską w Plac ks. Stanisława Staszica do ul. Biskupa Tomasza Pierwszego, do ul. Łowieckiej oraz ul. Reymonta. Przychodnia zdrowia ul. Łowiecka oraz budynek PGE Kogeneracja S. A. oraz budynek przy ul. Staszica 30A" - napisano w komunikacie.

Zapowiedziano ewakuację części Wrocławia. Komunikat policjiPolicja/WROCŁAW
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż, ks/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości