Polska

Na prawo miasto, na lewo gmina, a pośrodku dwie drogi. Bo urzędnicy się nie dogadali

Polska

TVN24Absurd drogowy na granicy Wrocławia

Zamiast się dogadać i wspólnie wybudować ulicę z prawdziwego zdarzenia, Wrocław zbudował własną drogę, a gmina Kobierzyce - własną. Jedną obok drugiej. Przedzielone gęstym szpalerem słupków. O komunikacyjnym absurdzie opowiada reporter programu "Polska i Świat".

"Niegospodarność i głupota", "tragifarsa", "polska rzeczywistość" - tak komunikacyjny absurd komentują mieszkańcy. Po co gmina dobudowała drugą drogę, obok tej już istniejącej? Urzędnicy realizowali plan. - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania są dwie równoległe drogi biegnące koło siebie - wyjaśnia kierownik referatu dróg transportu Gminy Kobierzyce Piotr Ligas.

"Nie było propozycji ze strony miasta"

I tak gmina dla siebie wybudowała swoją drogę, chociaż marzyła, by wybudować wspólnie z Wrocławiem jedną ulicę z prawdziwego zdarzenia. Z gminy i z miasta płyną sprzeczne głosy. - Oczywiście, można było wykonać jedną wspólną drogę, natomiast nie było ani propozycji ze strony miasta w tej kwestii, ani nie było takiej zgody przy naszych próbach połączenia chociaż tej naszej drogi jakimś skrzyżowaniem - twierdzi Ligas.

Wrocław odbija piłeczkę.

- Wystąpiliśmy do Gminy Kobierzyce z prośbą o to, aby partycypowała w kosztach, jednak z różnych powodów - prawdopodobnie finansowych - gmina Kobierzyce nie mogła wziąć udziału w przedsięwzięciu - przekonuje Elżbieta Maciąg z Wydziału Infrastruktury w Urzędzie Miasta we Wrocławiu. - Absurdów w tej okolicy nie brakuje - kwitują mieszkańcy. - Wcześniej tutaj jeździłem samochodem, ale teraz niestety nie mogę - mówi jeden z nich, pokazując na rząd słupków, które uniemożliwiają przejazd między dwiema drogami.

Jak Kargul z Pawlakiem

Sąsiadujące gminy zaczęły żyć jak filmowi Kargul z Pawlakiem, podzieleni płotem i słupkami. Nowa droga wraz ze słupkami wielu osobom wydłużyła trasę do domu, dlatego kierowcy kombinują, jak ją sobie skrócić. A urzędnicy z Wrocławia nawet cieszą się, że droga jest mało uczęszczana.

- Kiedy ulica Obrońców Poczty Gdańskiej jest ulicą o ruchu uspokojonym, gdzie nie mogą jeździć ciężarówki i nie ma ruchu tranzytowego, jest to korzystne - argumentuje Maciąg. Porozumienia w sprawie wspólnej drogi między gminą i miastem brak i nic nie wskazuje na to, że drogi urzędników szybko się zejdą.

Autor: azb//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości