Polska

Coaching z koniem, terapia z alpaką. Pomóż Orkiestrze i sobie

Polska

Alpakoterapeutka ze swoimi towarzyszamiwww.alpakiterapeuciaki.pl
wideo 2/35

W towarzystwie koni poznasz siebie i nauczysz się rozmawiać z ludźmi. A wełna z alpaki - nie na sweter, ale na żywym Szczepanie i żywym Tońciu. - Czy to działa? Polecam dotknięcie - mówi terapeutka. Na aukcjach WOŚP nie kupisz żywego zwierzęcia, ale kupisz z nimi kontakt jako pomoc dla siebie. Jednocześnie pomożesz w zakupie sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Alpaki nie ostrzyżesz

Wygraj voucher na alpakoterapię, a Anita Stefek przyjedzie ze Szczepanem i Tońciem. Zajęcia potrwają godzinę w pomieszczeniu lub na zewnątrz, może wziąć w nich udział do 30 osób.

Anita ma dyplom pedagoga, legitymację alpakoterapeuty oraz certyfikat MEN potwierdzający umiejętności i uprawnienia. A jej dwaj towarzysze - Szczepan i Tońcio - mają ciepłą, gęstą, puszystą, hiperalergiczną wełnę, którą dzieci porównują do poduszki.

Alpaki w żłobkuCharytatywni.Allegro.pl

- Czy to działa? Polecam dotknięcie - mówi Anita. Bo właśnie na tym polega terapia, na głaskaniu, przytulaniu, całowaniu żywych alpak.

- Jeździmy po Polsce, bo nie każdy może do nas dotrzeć. Osoby niepełnosprawne też muszą mieć szansę skorzystać z naszego towarzystwa - mówi Anita.

Tońcio sam jest niepełnosprawny. Nie słyszy.

"Chłopaki są proludzcy", jak mówi Anita, zupełnie pozbawieni agresji, za to cierpliwi. Nie plują, nie kąsają, nie kopią (nawet nie mają kopyt, a ich pazury są miękkie).

Dlatego odwiedzają głównie dzieci: z zaburzeniami rozwoju psychicznego i emocjonalnego, zaburzeniami zachowania, upośledzeniem, zespołem Aspergera, zespołem Downa, ADHD, mózgowym porażeniem dziecięcym, epilepsją, afazją, niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Towarzystwo alpak, jak zapewnia terapeutka, pomaga w leczeniu depresji i nerwic, w pokonywaniu nieśmiałości, w pracy z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy, a także z osobami starszymi w domach pomocy i szpitalach.

Alpaki są wyjątkowo aktywne w tegorocznym finale WOŚP.

Na spacer z alpakami zaprasza vlogerka Agnieszka Grzelak.

Agnieszka Grzelak zaprasza na spacer z alpakamiYou Tube

Te zwierzęta można poznać także w ich stajni w Iwierzycach w województwie podkarpackim. Wystarczy wylicytować Dzień w Radosnej Zagrodzie. Prócz alpak mieszkają tam i czekają na zwycięzców psy oraz konie.

Radosna Zagroda w IwierzycachCharytatywni.Allegro.pl

Konia nie dosiądziesz

Klacz Irlandia i wałach Caliph mają za sobą karierę sportową. Salsa Lady i Lauretta to ośmioletnie tinkerki, czyli konie srokate, idealne do zaprzęgu i jazdy wierzchem. A Wacław to kuc, maskotka.

W Akademii Rozwoju Tu i Teraz w Warszawie wszystkie one zajmują się coachingiem. Jeśli wygrasz indywidualną sesję w asyście tych koni, ich ludzcy asystenci zapewniają, że nie pożałujesz.

Konie uczą ludzi - zapewniają organizatorzy sesji. Ale w Akademii nie zdobędziesz wiedzy o koniach. Nie nauczysz się ich języka. Nie nauczysz się jazdy konnej. W ogóle nie będziesz ich dosiadać.

Za to, jak mówią ludzcy trenerzy, poznasz siebie, bo "konie są katalizatorem, który pozwala na celną diagnozę umiejętności przywódczych". W ich obecności człowiek odkrywa, jak komunikuje się z innymi ludźmi w rodzinie i w pracy i może te relacje ulepszać.

Kota nie kupisz

Ale możesz kupić rehabilitacje dla Tesli.

To półroczny, biszkoptowy kocur przywieziony z Egiptu. Miał wypadek. Ktoś znalazł go pełzającego po ulicy Kairu i przywiózł do Polski.

Tesla, suwaczek z KairuCharytatywni.Allegro.pl

O takich kotach mówi się suwaczek. Bo nie chodzi, musi nosić pieluchę. Ma złamany kręgosłup, martwy koniec ogona, kardiomiopatię, przykurcze.

Kto wygra aukcję, przekaże pieniądze na WOŚP i równocześnie zapewni tygodniowy pobyt rehabilitacyjny dla Tesli w warunkach domowych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

Normalnie cena takiego pobytu z zabiegami, opieką medyczną i utrzymaniem higieny dla takiego pacjenta to 90 zł za dobę. Terapeutka zapewnia, że jeśli Tesla nie będzie mógł skorzystać z turnusu, lub nie będzie mu potrzebny, oferta przejdzie na innego potrzebującego kota.

Kotów jak zwykle na WOŚP pełno. Ich opiekunowie wystawiają na sprzedaż zdjęcia.

Jeden Figaro ma ich kilka, bo śpi na wiele sposobów:

FigaroCharytatywni.Allegro.pl
FigaroCharytatywni.Allegro.pl
FigaroCharytatywni.Allegro.pl

27. Finał

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 13 stycznia. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24

Autor: Małgrzata Goślińska/i / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: WOŚP