Polska

WOŚP pomoże 14 oddziałom onkologii dziecięcej

Polska

WOŚP przekaże pieniądze na dziecięcą onkologię
WOŚP przekaże pieniądze zebrane w trakcie 23. Finału na dziecięcą onkologię

14 dziecięcych oddziałów onkologicznych otrzyma sprzęt, który Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupuje za pieniądze zebrane podczas tegorocznego, 23. Finału - poinformował we wtorek szef fundacji Jurek Owsiak. Konkurs ofert potrwa do środy.

W tym roku WOŚP przeprowadziła już dwa konkursy w ramach funduszy zebranych w trakcie styczniowego finału. Dotyczyły one zakupu sprzętu dla dziecięcych oddziałów kardiologicznych, pulmonologicznych i reumatologicznych oraz oddziałów geriatrycznych.

W obecnie trwającym konkursie WOŚP zamierza kupić m.in. wysokiej klasy aparaty, przewoźny aparaty RTG (cyfrowe), kardiomonitory i pompy infuzyjne, które trafią na oddziały onkologii dziecięcej. Fundacja przekaże na ten cel ponad 16 mln 463 tys. zł.

Szef fundacji Jurek Owsiak powiedział na konferencji prasowej, że kwotą, którą obecnie dysponuje WOŚP jest niewystarczająca. Wyraził jednak nadzieję, że po negocjacjach uda się zrealizować wszystkie planowane zakupy.

Owsiak podkreślił, że WOŚP kupuje sprzęt w ramach konkursów ofert, gdzie fundacja może negocjować ceny, a nie w drodze przetargów, które ocenił jako złą procedurę. Podkreślił również, że kupowany przez WOŚP sprzęt jest najwyższej klasy, a wyborze uczestniczą eksperci, pracujący z taką aparaturą na co dzień. "Gdybym ja sam kupował, ktoś mógłby mi wcisnąć kit, ale nie tej ekipie, która nam tu towarzyszy" - powiedział Owsiak.

Konsultant Krajowy w Dziedzinie Onkologii i Hematologii Dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk, członek komisji konkursowej, powiedział, że dzięki kupowanemu przez WOŚP sprzętowi będzie można lepiej diagnozować dzieci z chorobami nowotworowymi, a to z kolei daje większe szansę na wyleczenie. Poinformował, że obecnie ok 80 proc. dzieci udaje się wyleczyć; pozostałym 20 proc. sprzęt przekazany przez fundację może pomóc.

Owsiak podkreślił, że z zebranych w tegorocznym 23. Finale akcji środków na sprzęt dla dziecięcych oddziałów pulmonologicznych, reumatologicznych i kardiochirurgicznych wydano około 13,5 mln zł. Z kolei ponad 13 mln zł przeznaczono na geriatrię - kupiono prawie 1,7 tys. urządzeń, m.in. sterowane elektroniczne łóżka, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, fotele do kąpieli. WOŚP zbiera pieniądze na seniorów od 3 lat. W tym czasie przeznaczyła na oddziały geriatryczne ponad 46 mln zł, wspierając ponad 150 placówek.

Szef WOŚP zadeklarował, że fundacja nadal wspierać będzie geriatrię, wyposażając zarówno oddziały geriatryczne - których dzięki zaangażowaniu WOŚP przybywa - a także zakłady opiekuńczo-lecznicze, które - jak podkreślił - są szczególnie zaniedbane.

10 stycznia 2016 r. odbędzie się 24. Finał WOŚP, w trakcie którego zbierane będą fundusze na sprzęt dla oddziałów geriatrycznych i pediatrycznych.

Jak podkreśliła Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, z zarządu fundacji, wsparcia oczekuje ok. 340 oddziałów ogólnopediatrycznych w całym kraju, którym potrzeba zarówno podstawowego sprzętu - np. łóżek dla małych pacjentów - jak i specjalistycznej aparatury.

Owsiak zadeklarował, że fundacja chce wesprzeć szpitale w całym kraju - zapewnił, że WOŚP gra dla wszystkich.

Autor: mw/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości