Licznik WOŚP wciąż bije. Można jeszcze pomóc

TVN24

Uzbierano ponad 92 miliony złotych podczas finału WOŚPtvn24
wideo 2/36

W czasie ostatniego finału uzbierano już ponad 92 miliony złotych. Licznik bije dalej, ale gdyby zliczyć wszystkie dotychczasowe zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to suma jest jeszcze bardziej imponująca. Przekracza miliard. Taką kwotą w postaci sprzętu medycznego czy karetek fundacja Jerzego Owsiaka przez lata wsparła - i nadal wspiera - szpitale w całym kraju. Materiał magazynu "Polska i świat".

92 miliony 143 tysiące 798 złotych - tyle podczas niedzielnego finału zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Orkiestra gra nadal, a w 27. Finale WOŚP wciąż można odegrać swoją rolę.

Trwają na przykład internetowe licytacje. Już uzbierano na nich ponad 7 milionów złotych.

Wpłaty, SMS-y, licytacje

Spotkanie i lunch z Robertem Lewandowskim warte są na razie ponad 133 tysiące złotych. Co najmniej 101 tysięcy złotych trafi na orkiestrowe konto od tego, kto spędzi dzień z Donaldem Tuskiem, a ponad 31 tysięcy przyniesie kolacja przygotowana przez Mateusza Gesslera.

- Licytacje wciąż trwają. Trwają u nas do końca stycznia. Mamy ponad 200 ciekawych aukcji, więc warto licytować i jeszcze cały czas wspierać fundację - zachęca Angelika Łabicka, szefowa białostockiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wspierać WOŚP do końca stycznia można też, wpłacając pieniądze na konto zbiórki w ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy do 22 stycznia wysyłając SMS, z którego środki zostaną przekazane na fundację Jerzego Owsiaka. Wszystkie dane znajdziemy na internetowej stronie Orkiestry w zakładce "Wesprzyj cel 27. Finału".

Tym celem jest w tym roku zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. WOŚP kupi urządzenia do przeprowadzania rezonansu magnetycznego, tomografy i echokardiografy.

Sprzęt ratujący życie dzieci

W Klinice Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu doskonale wiedzą, co znaczy orkiestrowa pomoc. Dzięki niej najmłodsi pacjenci mogą tu dochodzić do zdrowia, na przykład za pomocą specjalnych urządzeń normujących oddychanie.

- To urządzenia, które umożliwiają wspomaganie oddechu przede wszystkim u noworodków urodzonych przedwcześnie, jak również u starszych dzieci z niewydolnością oddechową - tłumaczy Tomasz Szczapa z Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W taki sprzęt Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposażyła ponad 100 oddziałów w całej Polsce.

W niedzielną zbiórkę zaangażowanych było 120 tysięcy osób w 1700 sztabach w Polsce i na świecie. Przez 26 lat WOŚP zebrała ponad miliard złotych i stała się symbolem radości, solidarności i wzajemnej pomocy.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24