Polska

Raja namalowała obraz, trafił na aukcję WOŚP. "To nie są bohomazy. To jest dzieło"

Polska

Orangutanica Raja namalowała obraz, Trafił on na aukcję WOŚP
Orangutanica Raja namalowała obraz, Trafił on na aukcję WOŚPtvn24
wideo 2/35

Obraz nie jest pognieciony. Ona z delikatnością przyjmuje kartkę papieru, bierze kredki. Inna małpa by kredki zjadła, pogryzła i wypluła, a kartę papieru podarła. Ona to naprawdę robi z wielką przyjemnością. Jak dostaje kredki to wie po co, żeby rysować - dyrektor gdańskiego zoo opowiada o Rai. Orangutanica namalowała obraz, który trafił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Gdański Ogród Zoologiczny w zeszłym roku wystawił na aukcję możliwość nazwania młodej lwicy. Jej imię - Casa kosztowało 45 tysięcy złotych.

W tym roku gdańskie zoo postawiło na "coś materialnego". Obraz namalowany przez orangutanicę Raję.

- To nie są bohomazy. To jest naprawdę dzieło - zaznacza Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Jak mówi Targowski, Raja namalowała obraz dla jednego z pracowników zoo, Michała Krause.

- Bliskość pracownika i zwierzęcia spowodowała, że ona z wielką radością to dzieło stworzyła, a za obopólną zgodą przeznaczamy je na aukcję dla orkiestry - tłumaczy dyrektor.

Raja poświęca dużo czasu na stworzenie swojego dzieła.

- Tworzy nie w pięć minut, tylko czasami parę godzin. Czasami wraca do dzieła, które rozpoczęła następnego dnia, bo ona się bardzo psychicznie męczy. Ja mam całą serię zdjęć, jak ona rysuje, potem odrzuca te kredki, całym ciałem kładzie się na tym obrazie i śpi - opowiada Targowski.

Obraz namalowany przez orangutanicę Raja | Gdański Ogród Zoologiczny

"Ocalmy orangutany"

Michał Targowski zaznacza, że obraz powstał w ramach kampanii "Ocalmy Orangutany", której hasło brzmi: #olejolej. W ten sposób gdańskie zoo chce przypomnieć, że orangutany to gatunek na wymarciu.

- Giną katastrofalnie szybko, ponieważ tereny macierzyste, w których żyją są degradowane przez człowieka do produkcji oleju palmowego - tłumaczy dyrektor.

Orangutanica RajaGdański Ogród Zoologiczny

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Orkiestra zagra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Gdański Ogród Zoologiczny

Pozostałe wiadomości