Polska

"Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

Polska

Profesor Bohdan Maruszewski był gościem "Faktów po Faktach"
Profesor Bohdan Maruszewski był gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/35

Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia. Orkiestra zagra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha".

Profesor Bohdan Maruszewski powiedział, że w tym roku celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla około 50 specjalistycznych szpitali pediatrycznych.

- Mamy zapotrzebowanie na kilkanaście rezonansów magnetycznych, tomografów komputerowych. Pomimo tego, że w ciągu 26 lat grania zakupiliśmy 60 tysięcy urządzeń medycznych za łączną sumę blisko miliarda złotych, ciągle potrzeba takich urządzeń jak ultrasonografy - wymieniał.

Dodał, że Fundacja kupiła przez te lata ponad 700 ultrasonografów, ale - jak zaznaczył - technologia rozwija się tak szybko, że one się po prostu zużywają, starzeją. W związku z tym - jak mówił - jest zapotrzebowanie m.in. na ultrasonografy, aparaty radiologiczne przyłóżkowe, ale również "tak ważne rzeczy jak centralne sterylizatornie" (gdzie sterylizuje się sprzęt-red.) dla dużych szpitali pediatrycznych.

- To jest sprzęt dla najbardziej chorych dzieci, w stanie zagrożenia życia, tych, które trafiają właśnie do szpitali najwyżej specjalistycznych - podkreślił kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak powiedział, dział medyczny Fundacji WOŚP przeprowadził ankietę, która była adresowana do tych szpitali, z której wynika, że na zaspokojenie wszystkich zgłaszanych potrzeb, potrzebna jest kwota przekraczająca 200 milionów złotych (w zeszłym roku Fundacja zebrała 126 milionów złotych-red.).

- To jest scenariusz marzeń. Ale tu nie chodzi o bicie rekordów. Tu chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom, które mają przez to większe szanse na zdrowie i życie - podkreślił prof. Maruszewski.

"Ilość ludzi, która spontanicznie angażuje się w tę zbiórkę, nie zmniejsza się"

Jego zdaniem, niehandlowa niedziela nie przeszkodzi w zbiórce. - Mamy 120 tysięcy wolontariuszy, mamy 1700 sztabów. Ilość ludzi, która spontanicznie angażuje się w tę zbiórkę, nie zmniejsza się. Trzymam kciuki za nich, za jutrzejszy dzień. Jestem przekonany, że uda nam się zebrać taką ilość pieniędzy, żeby miało to naprawdę znaczenie dla tych dzieci potrzebujących pomocy - podkreślił.

Jak mówił prof. Maruszewski, 430 wolontariuszy będzie wyposażonych w terminale bankowe. - Dzisiaj przekroczyliśmy 10 milionów złotych zanim zaczęła się zbiórka do puszek. A więc to pokazuje, jak ważna jest i fantastyczna możliwość, że możemy nie wychodząc z domu, używając internetu, aplikacji na smartfonach dokonywać wpłat - dodał. Przypomniał również o trwających aukcjach internetowych.

"Jesteśmy otwarci na każdą racjonalną współpracę"

Odniósł się również do relacji WOŚP z rządem i Ministerstwem Zdrowia. - My staramy się być apolityczni. W tym sensie, że gramy dla wszystkich - podkreślił.

- Zawsze się staramy. Zawsze dochodzi do spotkania z nowym ministrem i są oferty z naszej strony. Chcemy uzupełniać, ale nie chcemy dublować zakupów, programów. Jesteśmy otwarci na każdą racjonalną współpracę - mówił.

WOŚP coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 mln złotych.

Autor: js/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości