Owsiak: Rodacy, miliard złotych to jest nasza pomoc w ciągu 27 lat. A może i będzie więcej

Polska

WOŚP ma już miliard złotychtvn24
wideo 2/35

Podczas 26 dotychczasowych Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się się zebrać ponad 950 milionów złotych. Do miliarda brakowało niecałe 49 milionów. I udało się. Do godziny 19 uzbierana została potrzebna kwota. A to jeszcze nie koniec, bo 27. Finał trwa.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. #WOSPwTVN24

W niedzielę odbywa się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ RELACJĘ Z 27. FINAŁU WOŚP

Po podsumowaniu ubiegłorocznego Finału okazało się, że do miliarda zebranego podczas wszystkich dotychczasowych akcji brakowało niecałe 49 milionów złotych. - Jeżeli będziemy się ścigać, to do miliarda - mówił rano szef Orkiestry Jerzy Owsiak.

Po godzinie 19 potwierdził: mamy miliard. - Szanowni państwo, rodacy, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie: miliard złotych, to jest nasza pomoc w ciągu tych 27 lat, a może i będzie więcej - ogłosił szef WOŚP.

Oceniając postawę Polaków, powiedział: - Myślę, że dzisiaj udowodniliśmy wszystkim, że nie jesteśmy z plasteliny. Jesteśmy żywym, wspaniałym, kochającym siebie nawzajem organizmem - podkreślił.

Do godziny 19.00 zebrano 48,6 miliona złotych. Będzie więcej, bo akcja trwa.

Rozliczenie za 26. finał WOŚPWOŚP

Co kupiono do tej pory

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przed tegorocznym Finałem opublikowała wstępne rozliczenie zbiórki z 2018 roku.

Jak czytamy na stronie WOŚP, podstawową dziedziną medycyny, której doposażenie Orkiestra realizowała przez cały miniony rok była neonatologia, czyli specjalizacja zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków.

W sumie tylko dla podstawowych oddziałów neonatologicznych Orkiestra kupiła sprzęt za sumę 75,8 miliona złotych. Szpitale na terenie całego kraju zasiliły między innymi inkubatory zamknięte, inkubatory transportowe, lampy do fototerapii i kardiomonitory.

Fundacja prowadziła także inne programy medyczne - Program Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków czy Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować".

WOŚP wydała także dodatkowe 1,8 miliona złotych na zakupy związane z nagłymi potrzebami sprzętowymi polskich szpitali.

Na co przeznaczono pieniądze z 26. Finału WOŚP?WOŚP

27. Finał

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki kupuje i przekazuje w darze, przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce, najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W ciągu 26 Finałów fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiej medycyny ponad 951 milionów złotych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 13 stycznia. Orkiestra gra pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". Celem zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24 2019 >

Autor: KB, akw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24