Polska

Wójt przed sądem. Odpowie za 167 przestępstw

Polska

TVN 24Wójtowi grozi do 10 lat więzienia

Włodzimierz T., wójt gminy Łyszkowice (powiat łowicki) stanie przed sądem. Prokuratura oskarżyła go m.in. o oszustwo, poświadczenie nieprawdy i przekroczenie uprawnień. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Według śledczych 55-letni mężczyzna miał w latach 1996-2012 popełnić w sumie 167 przestępstw. Jak poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Łowiczu. Największa grupa stawianych wójtowi Łyszkowic zarzutów dotyczy oszustw związanych z rozliczeniem rzekomych delegacji z wyjazdów służbowych. Zdaniem prokuratury samorządowiec miał wyłudzić w ten sposób w sumie ok. 5 tys. zł.

Nepotyzm i przekręty Włodzimierz T. miał też przekraczać swoje uprawnienia, m.in. wydając dyrektorom podległych placówek oświatowych polecenia dotyczące zatrudniania w nich konkretnych osób, głównie członków rodziny wójta. Miał on także polecić, żeby przedszkole w Łyszkowicach dokonywało zakupów różnego rodzaju artykułów w sklepach należących do jego bliskiej rodziny, nawet w miejscowości odległej o 40 km. Jak ustalono, wójt wydawał także polecenia co do zmiany ubezpieczyciela dzieci w podległych placówkach oświatowych. - Zgodnie z poleceniami wójta zmiana miała się dokonać na rzecz tej firmy, której przedstawicielem była jedna z pracownic urzędu gminy - wyjaśnił Kopania. W innym przypadku - według śledczych - T. polecał również wyłapywanie bezpańskich psów na koszt gminy, pomimo braku - koniecznej w tym przypadku - uchwały Rady Gminy. Dodatkowo podmiot, któremu zostało to zlecone, nie miał pozytywnej opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii i Stowarzyszenia Ochrony Praw Zwierząt.

Samowola samorządowa Według prokuratury kolejna grupa nieprawidłowości dotyczących przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków związanych z brakiem nadzoru nad wykonywaniem umów na dofinansowanie lokalnego klubu sportowego. Kolejne zarzuty związane są z niektórymi umowami podpisanymi przez gminę, a konkretnie brakiem na niej kontrasygnaty skarbnika gminy. Według śledczych są także zastrzeżenia merytoryczne co do niektórych umów dotyczących głównie budowy gminnego przedszkola. Jak powiedział Kopania, po przedstawieniu wójtowi zarzutów mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Dopiero w końcowym etapie śledztwa Włodzimierz T. złożył szczegółowe wyjaśnienia, ale nie przyznał się do stawianych zarzutów. Śledczy zastosowali wobec T. zawieszenie w obowiązkach służbowych oraz poręczenie majątkowe w wysokości 15 tys. zł. Ten jednak złożył zażalenie. Wraz z aktami sprawy zostało one przekazane do łowickiego sądu. Gmina Łyszkowice położona jest w południowej części powiatu łowickiego; liczy ok. 7 tys. mieszkańców, a na jej terenie znajduje się jeden z węzłów autostrady A2.

Autor: jk/ja/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości