Polska

Wojsko pomoże na Euro 2012

Polska

TVN24Żołnierze wesprą działania policji w czasie Euro

Ponad 3 tys. żołnierzy wspomoże działania policji w czasie Euro 2012 roku. Kolejnych 9,5 tys. wojskowych będzie w gotowości na wypadek kryzysu niezwiązanego z turniejem. Polska armia wzmocni także bezpieczeństwo strefy powietrznej.

Głównym zadaniem wojska będzie wspieranie działań innych służb, oddelegowanych do obsługi Euro 2012 przez MSW. Żołnierze będą nieść pomoc w utrzymaniu porządku, działaniach ratowniczych, zadaniach zarządzania kryzysowego, przy opiece medycznej w operacjach ratowniczych oraz w przeciwdziałaniu terroryzmowi.

Wojsko wesprze policję

- Wojsko będzie uczestniczyć w zabezpieczeniu Euro 2012 w takim zakresie, jakiego dotyczyła prośba komitetu organizacyjnego. Będą to głównie działania wspierające, ponieważ główny ciężar spoczywa na MSW - podkreślił Tomasz Siemoniak, minister obrony.

Wojsko będzie uczestniczyć w zabezpieczeniu Euro 2012 w takim zakresie, jakiego dotyczyła prośba komitetu organizacyjnego. Będą to głównie działania wspierające, ponieważ główny ciężar spoczywa na MSW Tomasz Siemoniak, szef MON

Zabezpieczą powietrze i ochronią przed biozagrożeniem

1,1 tys. żołnierzy, 12 samolotów i śmigłowców oraz ponad 190 sztuk innego sprzętu specjalistycznego wesprze system obrony powietrznej. Polskie wojsko będzie ściśle współpracować z Ukraińcami i wymieniać się informacjami o niezidentyfikowanych lotach i innych naruszeniach strefy powietrznej w pasie 100 km od granicy.

Polacy mają także współpracować z Ukraińcami w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia, będą wymieniać się informacjami o zagrożeniach chemicznych i biologicznych. Z kolei USA wyśle na Euro 50 specjalistów ze sprzętem do natychmiastowego rozpoznawania skażeń biologicznych.

Gotowi tuż przed Euro

O użyciu sił wojskowych będzie decydował szef Sztabu Generalnego, a pełną gotowość do działań zabezpieczania wojsko ma osiągnąć w połowie maja. Euro 2012 rozpocznie się 6 czerwca w Warszawie, a zakończy 1 lipca meczem finałowym w Kijowie. Ostatnie mecz w Polsce odbędzie się 28 czerwca w stolicy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24