TVN24 | Polska

Wojsko chciało kupić mobilne ołtarze polowe. Błaszczak zmienił decyzję

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ft,
ads,
karol
Źródło:
tvn24.pl, Fakt
Msza święta w Katerze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Wideo archiwalne
TVN24Msza święta w Katerze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Wideo archiwalne

Wojsko Polskie ogłosiło przetarg w trybie przyspieszonym na mobilne ołtarze polowe wraz z wyposażeniem. Do listopada przyszłego roku w ręce armii miało trafić 300 takich kompletów. W niedzielę resort obrony poinformował jednak, że minister Mariusz Błaszczak wstrzymał zakup. Pieniądze będą przeznaczone na inny cel.

Przetarg w trybie przyspieszonym na 300 mobilnych ołtarzy polowych wraz z wyposażeniem ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna, która mieści się w warszawskiej dzielnicy Rembertów. Pierwsza partia, czyli 40 kompletów, miała zostać dostarczona do końca tego roku. Kolejne 260 ołtarzy miało być dostarczone do końca listopada 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W specyfikacji warunków zamówienia wskazano, że od dostawcy wymagało się wniesienia wadium w wysokości 28 tysięcy złotych. Jak podał dziennik "Fakt", który jako jeden z pierwszych opisał tę sprawę, armia nie podała kwoty, jaką zamierzała zapłacić za ołtarze.

Mobilny ołtarz polowy - z czego składa się zestaw

W opisie przedmiotu zamówienia wskazano, że w skład jednego zestawu mobilnego ołtarza wchodzić miały: kielich mszalny (1 sztuka), patena na kielich (1 sztuka), głęboka patena (1 sztuka), krzyż ołtarzowy (1 sztuka), świecznik ołtarzowy (2 sztuki), świeca parafinowa (4 sztuki), klosz szklany bezbarwny (2 sztuki), para butelek na wino i wodę w wersji dużej i małej (po 1 komplecie), naczynie na komunikanty (1 sztuka), naczynie na hostię (1 sztuka), pulpit ołtarzowy (1 sztuka), kropidło w wersji klasycznej i małej (po 1 sztuce), naczynia na oleje (1 sztuka), obrus ołtarzowy (1 sztuka), alba kapłańska (1 sztuka), bielizna kielichowa (2 komplety), stuła mała jednostronna w kolorze moro oraz stuła duża jednostronna (po 1 sztuce), a także walizka wraz z rozkładanym stolikiem ołtarzowym i wykończeniem wnętrza (1 sztuka).

Przetarg Wojska Polskiego na ołtarze polowe. Opis przedmiotu zamówienia

Opis zamówienia zawierał szczegółowe parametry każdego z elementów. Tak na przykład krzyż ołtarzowy miał być wykonany ze stali nierdzewnej i mierzyć 26 cm, z ośmiocentymetrowym wizerunkiem Jezusa. Podstawa krzyża z kolei miała zostać wykończona magnesem dla lepszej stabilności.

Błaszczak wstrzymał zakup ołtarzy

W niedzielę po południu resort poinformował jednak, że minister Mariusz Błaszczak zdecydował o wstrzymaniu tego zakupu. Zapowiedziano, że środki, które miały być przeznaczone na ołtarze, "zostaną wydane na kamery nasobne dla żołnierzy pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej".

Autor:ft, ads, karol

Źródło: tvn24.pl, Fakt

Pozostałe wiadomości