TVN24 | Polska

Polscy żołnierze pojadą do Turcji. Prezydent podpisał postanowienie

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Początek ćwiczeń DEFENDER-Europe 20
TVN24Początek ćwiczeń DEFENDER-Europe 20

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia liczącego do 80 osób Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji.

Polscy żołnierze wejdą w skład sojuszniczej operacji prowadzonej w Turcji od 2015 roku. Będzie to pierwsza misja polskiego wojska w tym kraju. Misja NATO, w której skład wejdą Polacy, nie ma charakteru bojowego.

- Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji. Odpowiedzieliśmy pozytywnie na niedawny apel strony tureckiej skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Dodał, że "wspieranie sojuszników jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy i częścią umacniania pozycji RP na arenie międzynarodowej". - Przypomnę, że prezydent dotychczas wydał postanowienia o uruchomieniu kontyngentów wojskowych na Łotwie, Sycylii, w Rumunii, Kuwejcie, Iraku oraz ostatnio w Libanie, w ramach operacji pokojowej ONZ – powiedział szef BBN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"To nie jest misja bojowa"

W Turcji polscy żołnierze wejdą w skład operacji NATO uruchomionej w 2015 roku. Zgodnie z postanowieniem Polska wystawi samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza oraz do 80 żołnierzy i pracowników wojska. Kontyngent będzie działał na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym.

- To nie jest misja bojowa. Polega ona na zwiększeniu obecności lotniczych systemów ostrzegania, aktywności sił morskich oraz prowadzeniu działań rozpoznawczych - zaznaczył szef BBN.

Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w TurcjiKPRP/Grzegorz Jakubowski

O uruchomieniu misji TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey) sojusznicy zdecydowali w 2015 r. wobec sytuacji na granicach Turcji. Misja polega na dodatkowej obecności samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS, zwiększonej aktywności na wschodniej części Morza Śródziemnego, działaniach rozpoznawczych i wywiadowczych oraz dzieleniu się informacjami.

Udział w TAMT będzie pierwszą misją polskiego wojska w Turcji. W 2003 r. Polska przygotowywała kontyngent do tego kraju w związku z amerykańsko-brytyjskimi przygotowaniami do inwazji na Irak i spodziewanym kontruderzeniem Iraku na Turcję. Postanowienie o użyciu PKW w Turcji zostało ostatecznie uchylone.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Pozostałe wiadomości