TVN24 | Polska

"Ciężar przyjęcia ponad 600-tysięcznej rzeszy uchodźców nasze państwo wzięło na siebie"

TVN24 | Polska

Autor:
tm//now
Źródło:
PAP, TVN24
Paweł Soloch: Polacy jako społeczeństwo zachowują się niezwykle wspaniale i szczodrze
Paweł Soloch: Polacy jako społeczeństwo zachowują się niezwykle wspaniale i szczodrze TVN24
wideo 2/4
antena dla TM

Spotkanie prezydenta RP z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami odbyło się w czwartek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Szef tej instytucji Paweł Soloch poinformował, że prezydent Andrzej Duda jest w stałym kontakcie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Stwierdził, że polskie władze liczą, iż Unia Europejska, tak jak inne kraje, będą udzielały pomocy uchodźcom. 

- Na tę chwilę panujemy nad sytuacja i możemy to robić samodzielnie, ale jasnym jest że zwiększająca się liczba uchodźców pociąga za sobą określone koszty. Polacy jako społeczeństwo zachowują się niezwykle wspaniale i szczodrze - powiedział, po kolejnym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, szef tej instytucji Paweł Soloch.

Mówił też o kontaktach z administracją amerykańską i między innymi o jego rozmowie z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. - Potrzebna jest koordynacja działań z innymi państwami. Między innymi właśnie o tym rozmawialiśmy z Amerykanami - stwierdził.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapewniał, że działania mające na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy będą kontynuowaneTVN24

Polska nie czekała na "jakiekolwiek wsparcie finansowe"

Podkreślałał też, że Polska podjęła decyzję o udzieleniu pomocy Ukraińcom, "nie czekając na jakiekolwiek wsparcie finansowe".

- Ale oczywiście zakładamy, że Unia Europejska, tak jak inne kraje, w imię solidarności takiego wsparcia będą udzielały, (...) osobom, które do naszego kraju przybywają. Ale pierwsze dni, cały ciężar (...) przyjęcia ponad 600-tysięcznej rzeszy uchodźców nasze państwo wzięło na siebie - powiedział Soloch.

Szef BBN: uchodźcy zostaną prawdopodobnie dłużej niż kilka, kilkanaście dni

Zapewniał, że działania mające na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy będą kontynuowane "nie na przestrzeni najbliższych dni, tygodni, ale miesięcy".

Czytaj też: Atak Rosji na Ukrainę. Mer Enerhodaru: kolumna rosyjskich wojsk zmierza w kierunku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

- Bo ci ludzie, którzy ratują swoje życie, którzy przybyli do naszego kraju, zostaną z nami prawdopodobnie dłużej niż kilka, kilkanaście dni - dodał.

Prezydent odwiedzi 21. Brygadę Podhalańską

Szef BBN podkreślił też, że kontaktuje się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, a prezydent Andrzej Duda jest w codziennym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Poinformował także, że w piątek (4 marca) prezydent RP będzie na południowym wschodzie Polski, w Rzeszowie, gdzie odwiedzi 21. Brygadę Podhalańską. Prezydent będzie też w punkcie recepcyjnym stworzonym przy przejściu granicznym w Korczowej.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości