TVN24 | Polska

Blisko tysiąc wniosków o ochronę międzynarodową w październiku. Najwięcej od obywateli Białorusi i Iraku

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Migranci w Usnarzu Górnym. Pełnomocnicy wnoszą o objęcie ich ochroną międzynarodową
Migranci w Usnarzu Górnym. Pełnomocnicy wnoszą o objęcie ich ochroną międzynarodowąTVN24
wideo 2/5
TVN24O objęcie ochroną międzynarodową wnioskowali między innymi migranci w Usnarzu Górnym z pomocą pełnomocników (nagranie z sierpnia tego roku)

Blisko tysiąc cudzoziemców złożyło w październiku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. W większości byli to obywatele Białorusi oraz Iraku.

Z informacji przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w sumie od początku roku o status uchodźcy ubiegało się dotychczas 6,1 tysiąca osób. W październiku o przyznanie ochrony międzynarodowej wnioskowało niemal tysiąc osób, najwięcej obywateli Białorusi - 375 osób oraz Iraku - 320 osób.

- Łącznie w tym roku najwięcej wniosków uchodźczych złożyli natomiast obywatele: Białorusi - 1,8 tysiąca osób, Afganistanu - 1,7 tysiąca osób, Rosji - 800 osób oraz Iraku - 800 osób - poinformował Polską Agencję Prasową Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

1,6 tysiąca cudzoziemców dostało ochronę międzynarodową

Przekazał ponadto, że do końca października decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało 1,6 tysiąca cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Białorusi - 870 osób oraz Afganistanu - 560 osób. Ci ostatni to ewakuowani w sierpniu współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji.

"Decyzje negatywne otrzymało tysiąc obcokrajowców, w większości obywatele Rosji – 540 osób. Postępowania dotyczące 770 cudzoziemców zakończyły się natomiast umorzeniem" - przekazał Dudziak. Dodał, że sprawy są umarzane m.in. w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji.

Ochrona międzynarodowa - komu jest przydzielana

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomniał, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej - w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej - jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może na przykład stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obejmuje ona m.in. możliwość zakwaterowania z wyżywieniem w ośrodku dla cudzoziemców, opiekę medyczną, naukę języka polskiego lub wsparcie finansowe na pokrycie kosztów pobytu w kraju.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości