Polska

Pełnomocnik Ziobry składa wniosek o wyłączenie prezesa TSUE. Przedstawiciel rządu zaskoczony

Polska

Wniosek o wyłączenie z postępowania prezesa TSUE Koena Lenaertsa
Wniosek o wyłączenie z postępowania prezesa TSUE Koena Lenaertsatvn24
wideo 2/35

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył w czasie wtorkowej rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o wyłączenie z postępowania prezesa TSUE Koena Lenaertsa. - Byłem zaskoczony tym wnioskiem - przyznał Bogusław Majczyna, który reprezentował polski rząd.

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyło się we wtorek wysłuchanie stron w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących między innymi zdolności nowej Krajowej Rady Sądownictwa do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował, że opinia rzecznika generalnego zostanie wydana 23 maja.

Wniosek o wyłączenie prezesa TSUE

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył podczas rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych SN dotyczących m.in. KRS.

We wniosku Szafrański wyjaśnił, że chodzi między innymi o udział Lenaertsa w konferencjach organizowanych w Polsce przez środowiska, które kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju.

W rozmowie z TVN24 Szafrański podkreślił, że złożył wniosek w imieniu prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Pytany, czy powodem wniosku były obawy o brak obiektywizmu ze strony prezesa Lenaertsa, Szafrański zastrzegł, że tego "nie przesądza". - Kiedy sędzia podlega wyłączeniu? Wtedy, kiedy jest nieusuwalne podejrzenie, że ktoś może być nieobiektywny - tłumaczył pełnomocnik.

- Wierzę, że Trybunał Sprawiedliwości składa się z sędziów o najwyższym poziomie, ale chcę też wierzyć, że składa się z sędziów, którzy nie mają poglądu wyrobionego na sprawę przed jej rozpoznaniem - dodał Szafrański.

- Przeczytajcie państwo wywiad w sieci z panem Lenaertsem, on tam de facto wyłożył swój pogląd na taki, a nie inny model sądownictwa. Wyłożył go nie w sposób umiarkowany i dopuszczający różnicę poglądów, tylko w sposób nieuznający konkurencyjnych rozwiązań - przekonywał Szafrański.

Majczyna: byłem zaskoczony wnioskiem o wyłączenie prezesa TSUE

O sprawę był pytany także Bogusław Majczyna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, reprezentujący polski rząd.

- Byłem zaskoczony tym wnioskiem - przyznał. - Mamy już doświadczenie z wnioskami o wyłączanie członków TSUE. Wiemy, jak to w praktyce wygląda. Stanowisko rządu koncentruje się na kwestiach merytorycznych, natomiast prokuratura ma tutaj pełne prawo, żeby również pewne kwestie formalne podnosić i z tego prawa skorzystała – dodał Majczyna.

Majczyna: Byłem zaskoczony tym wnioskiem
Majczyna: Byłem zaskoczony tym wnioskiemtvn24

Zaznaczył, że nie ma sprzeczności między stanowiskami merytorycznymi. - Natomiast każdy z uczestników tego postępowania podejmuje takie środki procesowe, jakie on uważa za najbardziej zasadne" – zaznaczył. Ocenił jednak, że wnioski o wyłączenie "raczej nie przyczyniają się do tego, aby to orzeczenie było korzystne".

- To jest moja ocena. Prokuratura ma pełne prawo do tego, żeby to inaczej ocenić. To jest kwestia proceduralna. To, że prokuratura składa taki wniosek, a rząd takiego wniosku nie składa, nie jest niczym nadzwyczajnym – powiedział Majczyna.

"Moja argumentacja była na tyle wystarczająca"

Szafrański pytany był o to, dlaczego polski rząd, reprezentowany przez Majczynę, nie zajął stanowiska w sprawie wniosku o wyłączenie prezesa TSUE.

- Niezajęcie stanowiska oznacza w mojej ocenie, że moja argumentacja była na tyle wystarczająca, że pan mecenas Majczyna nie widział potrzeby, by ją wspierać w sensie argumentacyjnym w dalszym zakresie - mówił Szafrański.

Zwracał uwagę, że mecenas Majczyna "w najmniejszym stopniu nie sprzeciwił" się złożonemu wnioskowi.

Autor: mjz//rzw//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości