TVN24 | Polska

KO, Lewica, PSL i Polska 2050 składają wniosek o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Budka: składamy wspólny wniosek klubów o wotum nieufności wobec Ziobry
Budka: składamy wspólny wniosek klubów o wotum nieufności wobec ZiobryTVN24
wideo 2/7
TVN24Budka: składamy wspólny wniosek klubów o wotum nieufności wobec Ziobry

Składamy wspólny wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i koła 2050 o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował w środę w Sejmie szef klubu KO Borys Budka. Ocenił, że "nie ma dziś większego szkodnika dla polskiej racji stanu". Dodał, że "lista zarzutów jest bardzo długa".

Budka o wniosku poinformował na wspólnej konferencji z szefem klubu Lewicy Krzysztofem Gawkowskim i przewodniczącą koła Polska 2050 Hanną Gill-Piątek.

- Tak jak zapowiadaliśmy, dzisiaj do laski marszałkowskiej zostaje złożony wspólny wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i koła Polska 2050 w sprawie wyrażenia wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - powiedział Borys Budka.

Szef klubu KO dodał, że "nie ma dziś większego szkodnika dla polskiej racji stanu aniżeli minister sprawiedliwości, prokurator generalny". - Człowiek odpowiedzialny za degradację polskiego wymiaru sprawiedliwości, za wielki konflikt z Unią Europejską, za blokadę środków europejskich - mówił. Budka ocenił, że "ten człowiek nigdy nie powinien znaleźć się w rządzie".

- Jestem przekonany, że wszyscy, którym zależy na poprawie stosunków z Unią Europejską, ale przede wszystkim na dobrze funkcjonującym wymiarze sprawiedliwości ten wniosek poprą. Lista zarzutów jest bardzo długa - powiedział polityk PO. Dodał, że wniosek liczy kilkanaście stron.

Zbigniew Ziobro na sali sejmowejTVN24

Gawkowski: ten wniosek to też świadectwo jedności opozycji

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski ocenił, że Ziobro "to postać haniebna dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale również główny blokujący pieniądze z Unii Europejskiej".

Dodał, że "ten wniosek to też świadectwo jedności opozycji, która wspólnie mówi 'nie' dla szkodnika, który niszczy polską gospodarkę".

Zdaniem Hanny Gil-Piątek Ziobro "nic nie robi, tylko podpala Polskę, żeby jej szkodzić". - Zarzuty, które były tutaj podnoszone to nie wszystko. Pan minister Ziobro to oczywiście też afera hejterska, tajna instrukcja o chronieniu pedofili przez wymiar sprawiedliwości, to też sprzeniewierzone 300 milionów z Funduszu Sprawiedliwości, to też zatrudnianie na potęgę swoich kolesi i też bezczynność jeżeli chodzi o prawdziwą reformę sądownictwa - wymieniała.

Rzecznik rządu: będziemy bronić każdego ministra, który jest w naszym rządzie

Wniosek opozycji skomentował w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller. - Naturalne jest, że opozycja szuka sposobu na destabilizację rządu, ale my nie będziemy reagować na to w sposób taki, jaki by oczekiwała opozycja, w związku z tym będziemy bronić każdego ministra, który jest w naszym rządzie - zapowiedział.

Dodał, że "stabilność rządu jest w tej chwili wartością, w szczególności ze względu na to, co się dzieje jeżeli chodzi o gospodarkę czy o kwestie związane z wojną na terenie Ukrainy".

Rzecznik rządu: będziemy bronić każdego ministra, który jest w naszym rządzie
Rzecznik rządu: będziemy bronić każdego ministra, który jest w naszym rządzieTVN24

- W tę pułapkę opozycji wchodzić nie będziemy - powiedział Mueller. - Oczywiście są różnice pomiędzy nami, ale były też różnice wcześniej na przykład w ramach KPO, ustawy o zasobach własnych i te różnice udało się wtedy rozstrzygnąć - zaznaczył.

Ziobro odpowiada opozycji

- Atak ze strony partii, której liderzy mówią prawdę tylko wtedy, kiedy się pomylą, to dla mnie i dla nas jako Solidarnej Polski tylko komplement - powiedział w środę na środowej konferencji prasowej Ziobro. - Bylibyśmy zaniepokojeni, gdyby Platforma zaczęła nas chwalić - dodał. 

- Platforma to nie tyle totalna opozycja, co fatalna opozycja, zacietrzewiona, kłótliwa i pozbawiona elementarnego, państwowego instynktu i myślenia o polskiej racji stanu - ocenił Ziobro. - To opozycja, która działa w myśl powiedzenia: złodziej najgłośniej krzyczy wtedy, kiedy sam jest złodziejem i woła "chwytaj złodzieja", bo tym złodziejem jest Platforma Obywatelska w podwójnym tego słowa znaczeniu - dodał.

Ziobro: atak ze strony PO to dla mnie i dla Solidarnej Polski komplement
Ziobro: atak ze strony PO to dla mnie i dla Solidarnej Polski komplementTVN24

Zdaniem Ziobry, PO "oskarża o własne czyny tych, którzy za nie odpowiadają". - Wspierając w Parlamencie Europejskim, organach europejskich działania bezprawnie blokujące pieniądze dla Polski tak naprawdę współodpowiada za okradanie Polaków z należnych im pieniędzy - ocenił.

Ziobro: uważamy, że Morawiecki popełnił bardzo poważny błąd
Ziobro: uważamy, że Morawiecki popełnił bardzo poważny błądTVN24

Tusk zapowiadał złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Ziobry

Złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zapowiedział już w zeszłym tygodniu szef PO Donald Tusk. Uzasadnił to odpowiedzialnością Ziobry za spór o praworządność i blokowanie przekazania unijnych środków w związku z Krajowym Planem Odbudowy. Solidarna Polska, której szefem jest Ziobro, ostatnio postulowała też zawieszenie płacenia składek do budżetu Unii Europejskiej.

Tusk o Ziobrze: Prawdopodobnie najdroższy minister świata. Droższy nawet niż czereśnie
Tusk o Ziobrze: Prawdopodobnie najdroższy minister świata. Droższy nawet niż czereśnieTwitter @donaldtusk
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości