Polska

Wniosek o wotum nieufności. PiS nie odkrywa wszystkich kart

Polska

TVN 24Hofman: Wniosek o wotum nieufności wobec rządu w poniedziałek

Wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, który ma być złożony w poniedziałek, będzie liczył kilka stron. W uzasadnieniu znajdą się najważniejsze przyczyny odwołania i podstawa prawna. Szerszy dokument PiS przedstawi podczas sejmowej debaty - poinformował Adam Hofman.

Termin zgłoszenia wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu z prof. Piotrem Glińskim jako kandydatem na premiera był kilkakrotnie zmieniany. Ostatecznie PiS postanowiło go złożyć w poniedziałek.

- Wniosek, który złożymy w poniedziałek będzie miał krótkie, formalne, konstytucyjne uzasadnienie. Dodatkowe, obszerne, merytoryczne uzasadnienie do wniosku jest gotowe. To bardzo obszerny dokument dotyczący wszystkich resortów, dziedzin życia. On zostanie ujawniony w momencie wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego przed Sejmem - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. Pytany dlaczego PiS nie zawrze wszystkich zarzutów wobec rządu w uzasadnieniu do wniosku, odpowiedział: - Nie chcemy dawać Platformie i rządowi okazji, żeby cały czas do debaty nad wnioskiem zajmowali się analizą wniosku, tylko rządzeniem.

Głosowanie w marcu

Nad dokumentem, który PiS upubliczni podczas debaty nad wnioskiem pracowały tematyczne, kilkuosobowe zespoły posłów PiS. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego, następne - 7-8 marca.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu, a stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu. Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości