"Puknij się w czoło" z sejmowych ław. Wniosek o ukaranie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego

Autor:
ft/pm
Źródło:
PAP
Marszałek Terlecki do posła Zalewskiego: puknij się w czoło
Marszałek Terlecki do posła Zalewskiego: puknij się w czołoTVN24
wideo 2/5
TVN24Marszałek Terlecki do posła Zalewskiego: puknij się w czoło

Złożenie wniosku do komisji etyki o ukaranie Ryszarda Terleckiego (PiS) zapowiedział w czwartek poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Zalewski. Jak tłumaczył, chodzi o słowa "puknij się w czoło", które według niego miał wypowiedzieć w jego kierunku wicemarszałek w czasie środowej debaty w Sejmie. 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawiał w środę w Sejmie informację dotyczącą postanowień unijnego szczytu w sprawie wieloletniego budżetu UE. Zalewski, zwracając się do szefa rządu pytał, dlaczego groził on wetem w sprawie systemu praworządności, zamiast działać na rzecz jego obiektywnego skonstruowania. Według posła premier kłamie, mówiąc o "udziale Rady Europejskiej w tym systemie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W tym momencie z sali plenarnej padło stwierdzenie "puknij się w czoło", które, zdaniem Zalewskiego wypowiedział szef klubu PiS, wicemarszałek Ryszard Terlecki. Polityk KO zwrócił się z apelem do prowadzącej obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej (PiS) o reakcję na "słowa niegodne członka prezydium Sejmu". Gosiewska odesłała polityka do Komisji Etyki Poselskiej.

Wniosek o ukaranie wicemarszałka Terleckiego

W czwartek Zalewski poinformował, że wystąpi z wnioskiem o ukaranie Terleckiego do komisji etyki. "Wczorajsze zachowanie Marszałka Terleckiego obraża nie tylko mnie, moich wyborców, ale przede wszystkim polski parlamentaryzm. Dlatego dziś - zdecydowałem się na wystosowanie skargi i wniosku o ukaranie Pana Ryszarda Terleckiego, przez Sejmową Komisję Etyki" - napisał na Twitterze Zalewski.

Terlecki o słowach "puknij się w czoło": to bardzo delikatnie powiedziane
Terlecki o słowach "puknij się w czoło": to bardzo delikatnie powiedzianeTVN24

O SŁOWACH "PUKNIJ SIĘ W CZOŁO" MARSZAŁEK TERLECKI MÓWIŁ W "JEDEN NA JEDEN" >>>

Do wpisu dołączył krótkie nagranie. Mówi w nim, że w środę, gdy zabrał głos w dyskusji o wynikach unijnego szczytu, Terlecki kazał mu się "pukać w czoło".

- To jest zachowanie niegodne posła, ale muszę wziąć szczególnie pod uwagę funkcję, którą sprawuje wicemarszałek (Terlecki - red.), wicemarszałek jako członek Prezydium Sejmu powinien tonować nastroje w Sejmie, ale nie je podgrzewać, powinien również trzymać na wodzy swoje emocje, a jako szef klubu parlamentarnego, największego klubu partii rządzącej, powinien dawać przykład dobrym zachowaniem wszystkim posłom - powiedział Zalewski.

Zapowiedział, że będzie czekał na reakcję komisji etyki.

Autor:ft/pm

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości