Wniosek o odwołanie małopolskiej kurator Barbary Nowak. Posłowie piszą do ministra edukacji

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak stwierdziła, że "równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia". (materiał Faktów TVN)
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak stwierdziła, że "równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia". (materiał Faktów TVN)Fakty TVN
wideo 2/9
Fakty TVNMałopolska kurator oświaty Barbara Nowak stwierdziła, że "równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia". (materiał Faktów TVN)

Grupa posłów Lewicy uważa, że małopolska kurator oświaty Barbara Nowak nawołuje do dyskryminacji grupy uczniów i dlatego złożyli do ministra edukacji Przemysława Czarnka wniosek o jej odwołanie. - Jeśli i tym razem minister nie zareaguje i nie odwoła kurator Nowak, to znaczy, że ta dyskryminacja jest świadomą, intencjonalną częścią jego polityki - skomentowała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Poszło o słowa małopolskiej kurator Barbary Nowak na temat edukacji włączającej uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Kurator napisała na Twitterze między innymi, że "równe traktowanie to lewacka utopia", dodając, że "tylko część dzieci ze specjalnymi potrzebami radzi sobie w szkole masowej".

Te słowa krytykowali eksperci zajmujący się edukacją osób z niepełnosprawnościami, między innymi doktor hab. Paweł Kubicki, socjolog ze Szkoły Głównej Handlowej, który stwierdził, że wypowiedź Barbary Nowak "zamienia potencjalną ofiarę w sprawcę". W rozmowie z tvn24.pl dodał, że kurator "powinna stracić stanowisko i nie dotykać się do edukacji, jeśli nie rozumie podstawowych pojęć".

BARBARA NOWAK. KIM JEST MAŁOPOLSKA KURATOR OŚWIATY? >>>

Posłowie piszą do ministra edukacji

Podobnego zdania jest troje posłów Lewicy: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Maciej Gdula i Daria Gosek-Popiołek, którzy złożyli wniosek o odwołanie małopolskiej kurator.

W uzasadnieniu ich wniosku datowanego na 21 września czytamy, że stanowisko Nowak ujęte w jej twitterowym wpisie "uznać należy za niedopuszczalne, bowiem de facto oznacza ono nawoływanie do dyskryminacji pewnej (bliżej nie określonej przez Kurator) grupy uczniów i uczennic". Posłowie podkreślają, że mowa o "publicznie wyrażonym stanowisku - nie anonimowej osoby fizycznej, a osoby, która pełni bardzo ważną funkcję w systemie oświaty".

Pełna treść wniosku o odwołanie kurator Nowak >>>

Wnioski o odwołanie, pochwała od ministra

To nie pierwszy wniosek o odwołanie kurator Nowak. Ostatni - z co najmniej kilku - wiosną złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Wtedy chodziło między innymi o nazwanie przez Nowak Uniwersytetu Jagiellońskiego "agencją towarzyską" w reakcji na przygotowanie przez UJ anonimowej ankiety dotyczącej bezpieczeństwa i równego traktowania na uczelni. W ankiecie znalazło się pytanie o płeć respondentów z dostępnymi odpowiedziami: "kobieta", "mężczyzna", "transkobieta", "transmężczyzna", "osoba niebinarna" oraz "nie chcę odpowiadać na to pytanie".

Wniosek o odwołanie Barbary Nowak
Wniosek o odwołanie Barbary Nowak20.05 | Według posłów Koalicji Obywatelskiej małopolska kurator oświaty Barbara Nowak "nie staje po stronie dzieci, ale po stronie partii politycznej". W związku z tym złożyli wniosek do wojewody o jej odwołanie. Nowak nie zgadza się z zarzutami. Twierdzi, że "już przywykła do tego serialu, który proponuje Platforma Obywatelska".TVN24

W lutym odwołania małopolskiej kurator domagał się Związek Nauczycielstwa Polskiego. 5 lutego portal wPolityce opublikował artykuł autorstwa Barbary Nowak. Porównała ona w nim prezesa ZNP Sławomira Broniarza do "żużlowca", który skręca "zawsze w lewo", a ZNP określiła "zdecydowanie politycznym w swoim przekazie". Zarzuciła też związkowi powiązania polityczne z PO i lewicowymi ugrupowaniami "tak silne, że kwestie ochrony interesów pracowników zeszły na daleki plan". Napisała także między innymi, że "romans ZNP z lewicą można prześledzić na przykładzie konsekwentnego wspierania przez ZNP inwazji ideologii neomarksistowskiej w przedszkolach i szkołach".

W tym samym czasie odwołania małopolskiej kurator domagali się też politycy Lewicy, po doniesieniach dotyczących spotkania Barbary Nowak z antyszczepionkowcami.

Kurator Nowak spotkała się z antyszczepionkowcami
Kurator Nowak spotkała się z antyszczepionkowcami"Fakty" TVN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie widział dotąd powodu, by Barbarę Nowak odwołać z zajmowanego stanowiska. Wielokrotnie ją chwalił, mówiąc nawet, że jest ona "jednym z najlepszych kuratorów oświaty w historii".

Dziemianowicz-Bąk: brak reakcji obciąża Czarnka

Czy składanie kolejnych wniosków ma sens, skoro minister je odrzuca? - Każda taka wypowiedź kurator Nowak pozostawiona bez reakcji ministra Czarnka obciąża także jego - powiedziała w czwartek posłanka Dziemianowicz-Bąk. - Nie chcemy pozostawić cienia wątpliwości i przestrzeni na umywanie rąk. Jeśli i tym razem nie zareaguje i nie odwoła Barbary Nowak, to znaczy, że dyskryminacja pewnych grup uczniów jest świadomą, intencjonalną częścią polityki ministra Czarnka. I rodzice, uczniowie, nauczyciele, ale też po prostu wszyscy wyborcy mają prawo to wiedzieć, bo nigdy nie wiadomo, czy następnym razem Czarnek z Nowak nie postanowią wykluczyć właśnie ich dzieci z równego dostępu do edukacji - dodała posłanka Lewicy.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP

Pozostałe wiadomości