TVN24 | Polska

Władysław Kosiniak-Kamysz na temat wniosku o skrócenie kadencji Sejmu. "Jesteśmy gotowi do wyborów"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
Kosiniak-Kamysz na temat wniosku o skrócenie kadencji parlamentu. Wideo z 09.10.2021
Kosiniak-Kamysz na temat wniosku o skrócenie kadencji parlamentu. Wideo z 09.10.2021TVN24
wideo 2/6
TVN24Kosiniak-Kamysz na temat wniosku o skrócenie kadencji parlamentu. Wideo z 09.10.2021

Klub Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło wniosek o skrócenie kadencji Sejmu. Lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w niedzielę w Brodnicy, że ludowcy są "gotowi do wyborów". - Idziemy własną drogą, niezależną od totalnej opozycji i totalnej władzy. Na najemnika i niewolnika się nie nadajemy - powiedział. - Oczywiście dla dobra Polski będziemy współpracować - zapewnił szef PSL.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przyjechał w niedzielę do Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) na wojewódzki zjazd delegatów tej partii. Przypomniał tam, że klub KP-PSL złożył wniosek o skrócenie kadencji parlamentu.

- Jesteśmy gotowi do wyborów. Uważamy, że trzeba przywrócić w Polsce po wyborach spokój społeczny, dać godne miejsce w Unii Europejskiej, zahamować degradację polskiego rolnictwa, przeprowadzić reformę edukacji i ochrony zdrowia. Dlatego to robimy - wyjaśniał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lider PSL: na najemnika i niewolnika się nie nadajemy

Szef ludowców podkreślił, że jego ugrupowanie jest za decentralizacją państwa. Jego zdaniem obywatele powinni mieć możliwość załatwienia najważniejszych spraw blisko siebie.

- Idziemy własną drogą, niezależną od totalnej opozycji i totalnej władzy. Na najemnika i niewolnika się nie nadajemy. Wywodzimy się z wolnych gospodarzy, którzy brali sprawy w swoje ręce. Oczywiście dla dobra Polski będziemy współpracować - mówił.

Uznał, że błędem jest proponowanie startu partii opozycyjnych w wyborach do Sejmu w jednym bloku. Jego zdaniem takie bloki powinny być dwa. - Jesteśmy przekonani, że nie da się zmienić postępowania obecnego rządu PiS wobec Unii Europejskiej i naszych sąsiadów. Dlatego trzeba zmienić rząd. Ten rząd jest genetycznie uwarunkowany do kłótni na arenie międzynarodowej - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Skrócenie kadencji Sejmu

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

Zgodnie z konstytucją w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory prezydenta, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości