Polska

Salvini chce wziąć udział w uroczystościach na Monte Cassino

Polska

[object Object]
Salvini przyjął zaproszenie na Monte Cassino podczas styczniowej wizyty w Warszawietvn24
wideo 2/8

Podczas spotkania z senator Anną Marią Anders we wtorek w Rzymie wicepremier Włoch Matteo Salvini potwierdził chęć wzięcia udziału w obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino 18 maja - przekazała ambasada Rzeczpospolitej we Włoszech.

Polska placówka poinformowała, że wtorkowe spotkanie sekretarz stanu i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego z szefem włoskiego MSW było "dobrą kontynuacją rozmów" przeprowadzonych podczas jego wizyty w styczniu w Warszawie. Właśnie wtedy Salvini przyjął zaproszenie na uroczystości na Monte Cassino.

- Jest dużo wspólnych tematów, które chcemy razem rozwijać - powiedziała Anna Maria Anders po rozmowach z Salvinim. Wizytę w Rzymie określiła na swoim Twitterze jako "świetne spotkanie".

Salvini w Warszawie

9 stycznia Salvini złożył wizytę w Warszawie, gdzie spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy z jego spotkania z Kaczyńskim "może narodzić się wspólna grupa 'suwerennościowa' (w PE)", Salvini odparł, że "ja bym chciał, by zaistniał taki pakt, sojusz ze strony wszystkich, którzy chcą ratować Europę. Im nas będzie więcej, tym lepiej". Dodał jednak, że nie ma wspólnego programu obu ugrupowań.

"Zbyt bliski przyjaciel Moskwy"

Salvini jest wicepremierem i szefem MSW w rządzie Giuseppe Contego, który został zaprzysiężony w czerwcu 2018 roku. Wśród włoskich polityków Salvini budzi największe i zawsze skrajne emocje. Jest zdecydowanym przeciwnikiem przyjmowania uchodźców. Krytycznie wypowiada się na temat Unii Europejskiej.

"La Repubblica" przypomina też, że szef włoskiego MSW uważany jest za "zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy". Liga pod jego przywództwem jest pierwszym ugrupowaniem w kraju i cieszy się poparciem ponad 30 procent Włochów.

Jak zauważają komentatorzy, jest to ogromny skok dla partii, która w wyborach w marcu zeszłego roku otrzymała 17 procent głosów. W ciągu kilku miesięcy od wejścia do rządu, w którym Salvini jest dominującą osobowością, Liga prawie podwoiła swój kapitał zaufania.

Autor: ft/ja / Źródło: PAP/EPA

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/PLinItalia

Pozostałe wiadomości