Polska

Właściciel drona przesłuchany. Przyznał, że latał w okolicy lotniska

Polska

Aktualizacja:
Policja o zatrzymaniu ws. drona
tvn24Piloci zauważyli drona kilkadziesiąt metrów od samolotu

Mężczyzna podejrzewany o sterowanie dronem, który mógł zderzyć się z samolotem na warszawskim Okęciu, został zidentyfikowany i przesłuchany przez policję. Funkcjonariusze zatrzymali 39-latka w jego mieszkaniu w okolicach Piaseczna. Zabrali też samego drona, który prawdopodobnie nagrywał obraz w czasie lotu. Teraz sprawdzą go biegli. Jeśli okaże się, że to ten dron i zagrożenie dla samolotu Lufthansy było realne - mężczyźnie może grozić nawet 8 lat więzienia.

Mężczyzna został przesłuchany w charakterze świadka we wtorek wieczorem. Po złożeniu wyjaśnień został wypuszczony do domu.

Jak zaznaczył Robert Opas z komendy stołecznej, 39-latek przyznał się do używania drona w czasie niebezpiecznego incydentu w okolicy Piaseczna. - On się przyznał do tego, że faktycznie mniej więcej w tym czasie używał tego urządzenia, natomiast zabezpieczone zostało to urządzenie i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że rejestrowało tor swojego lotu, więc najważniejszą kwestią będzie opinia biegłych - jaki był tor lotu i kiedy ta maszyna była używana - wyjaśnił.

- Jeśli potwierdzi się, że to ta maszyna, mężczyźnie za spowodowanie zagrożenia w ruchu powietrznym może grozić nawet do 8 lat więzienia - zaznaczył.

Gdyby dron wleciał w silnik lądującego samolotu, mogłoby dojść do katastrofy. Na pokładzie Embraera było 113 osób.

Jak dodał Opas, 39-latek nie miał wcześniej problemów z prawem. - Jest to osoba nienotowana, niekarana - powiedział policjant.

Niebezpieczny incydent

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, gdy samolot Lufthansy lecący z Monachium do Warszawy podchodził do lądowania od strony Piaseczna. Piloci w odległości stu metrów zauważyli wtedy drona. Udało im się jednak bezpiecznie wylądować i powiadomić wieżę.

W rejon zdarzenia wysłano śmigłowiec operacyjny i patrole policji. Teren sprawdził też śmigłowiec wojskowy, ale ani drona, ani jego właściciela nie udało się wtedy namierzyć.

Zatrzymano mężczyznę ws. drona, który przeleciał blisko samolotu
Zatrzymano mężczyznę ws. drona, który przeleciał blisko samolotutvn24

Autor: jk, mm, eos/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0) - Kentaro Iemoto / Shutterstock

Pozostałe wiadomości