Włamanie na serwery PKW. Jest już reakcja ABW

Polska

Aktualizacja:
tvn24PKW zapewnia, że wyniki wyborów nie są zagrożone

Hakerzy włamali się na serwery Państwowej Komisji Wyborczej. Mieli uzyskać dostęp do bazy, w której znajdują się m.in. maile, loginy i hasła. PKW zawiadomiła Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW już wydała szereg zaleceń dotyczących m.in. zmiany haseł i zabezpieczeń logowania. PKW podkreśla, że atak nie dotyczy systemu wyborczego, a jedynie strony internetowej pkw.gov.pl.

We wtorek po godz. 22 portal niebezpiecznik.pl poinformował o otrzymaniu anonimowego maila z bazą zawierającą 270 rekordów z danymi pracowników Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej.

Wśród informacji, jakie znalazły w przesłanym pliku są imiona i nazwiska, maile, loginy, hasła i - jak informuje portal - klucze, które nie każdy posiada i nie wiadomo do czego służą.

Niebezpiecznik.pl potwierdził, że są to prawdziwe dane pracowników KBW. Jak poinformował, wśród uzyskanych danych znajdują się też maile z domen eo.pl oraz npc.pl, czyli firm, które świadczyły usługi informatyczne na rzecz KBW.

PKW zawiadamia ABW

Państwowa Komisja Wyborcza w wieczornym komunikacie potwierdziła, że uzyskano nieautoryzowany dostęp do baz danych strony internetowej www.pkw.gov.pl. Zapewniła jednocześnie, że podjęła niezbędne środki ostrożności w postaci zablokowania dostępu do sieci PKW z zewnątrz.

"Polecono natychmiastową zmianę haseł wszystkich pracowników. Ograniczono dostęp do strony zliczającej wybory wyłącznie do sieci wewnętrznej do momentu zmiany wszystkich haseł w systemach PKW" - podano. PKW poinformowała o wykryciu incydentu Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zapewniła, że ich strona internetowa pracuje w innej sieci niż system wyborczy, dlatego wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone. "Liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od uzyskania nieuprawnionego dostępu do strony" - podano.

ABW wydaje zalecenia

Rzecznik ABW Maciej Karczyński wyjaśnił w porannej rozmowie z TVN24, że informację o incydencie agencja otrzymała we wtorek późnym wieczorem.

- Chodziło m.in. o naruszenie dostępu do baz danych strony internetowej pkw.gov.pl. Natychmiast podjęliśmy działania z naszej strony, wydaliśmy stosowne zalecenia, dotyczące m.in. zmiany haseł, zabezpieczenia logowań - wytłumaczył.

Jak dodał, ABW czeka na szczegółowe informacje od PKW i zbiera materiał, który pomoże ustalić, co i w jakim stopniu zostało zaatakowane.

Nadal bez pełnych wyników

PKW od niedzieli, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych, boryka się z problemami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. To powoduje opóźnienia w sumowaniu głosów i utrudnia ustalenie wyników wyborów. W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. We wtorek system nie działał w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy. Ostateczne wyniki nie są jeszcze znane. Państwowa Komisja Wyborcza do wtorkowego wieczoru podała cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania ustalone na podstawie informacji o wynikach ze 108 770 protokołów z ogólnej liczby 123 359 protokołów głosowania.

Skład PKW uzupełniony. Ośmiu nowych sędziów, sami mężczyźnitvn24
wideo 2/35

Autor: db,kg/kka,gak / Źródło: tvn24

Raporty: