Polska

Władza "nie chce być zmuszana do inteligentnego myślenia, kiedy idzie przez korytarz sejmowy"

Polska

"Władza chce mieć święty spokój"
tvn24Prof. Ewa Łętowska była gościem TVN24

- Problemem nie jest to, że wprowadza się jakąś zmianę dotychczasowej praktyki, tylko kierunek tego, ku czemu to zmierza - mówiła w TVN24 prof. Ewa Łętowska. Sędzia TK w stanie spoczynku komentowała w ten sposób protest dziennikarzy przeciwko ograniczeniu praw mediów w polskim parlamencie.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT GROŹBY CENZURY W SEJMIE

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH ZASADACH ORGANIZACJI PRACY DZIENNIKARZY

Prof. Łętowska stwierdziła, że media bywają czasem "napastliwe i niegrzeczne".

- Ale czasami niegrzeczne media pokażą głosowanie "na cztery ręce", czasami pokażą niekompetencję - wyliczała.

- Media, pokazując coś, czego autor wypowiedzi nie chce ujawnić, ujawniają kontekst - tłumaczyła była rzecznik praw obywatelskich. - I jeżeli mediom ogranicza się dostęp do możliwości pokazania kontekstu, wtedy mamy mniej znaczenia - dodała.

"Protest mediów jest słuszny"

Przypomnijmy, zmiany proponowane przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ograniczają m.in. liczbę dziennikarzy, którzy będą mogli poruszać się po głównym budynku parlamentu.

- Media w tej chwili obawiają się, że tego rodzaju zakaz sparaliżuje ich działanie i będą przekazywane tylko te wiadomości, które zechce cedzić łaskawa władza - mówiła sędzia TK w stanie spoczynku.

Z kolei rządzący, zdaniem Łętowskiej, wprowadzenie zmian motywują najprawdopodobniej swoim oportunizmem.

- (Władza) chce mieć święty spokój, nie chce być zmuszana do inteligentnego myślenia w momencie, kiedy idzie przez korytarz sejmowy - powiedziała była RPO, dlatego według niej trwający protest mediów jest słuszny.

Jak mówiła to, co przez ostatni rok wydarzyło się w Polsce, można określić jako "wygaszanie państwa prawa". - To jest odcinanie tlenu po troszeczku, potencjometrem zmniejsza się natężenie dźwięku, stopniowo zmniejsza się światło - przekonywała.

"Dzień bez polityków"

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości