TVN24 | Polska

Nie będzie postępowania w sprawie słów Kosiniaka-Kamysza, który "zdiagnozował" premiera Morawieckiego

TVN24 | Polska

Autor:
am
Źródło:
tvn24.pl
Kosianiak-Kamysz: premier wygłasza duby smalone z mównicy
Kosianiak-Kamysz: premier wygłasza duby smalone z mównicytvn24.pl
wideo 2/5
tvn24.plKosianiak-Kamysz: premier wygłasza duby smalone z mównicy

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej lekarzy odmówił wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi Władysława Kosiniaka-Kamysza, który nazwał premiera Morawieckiego "patologicznym kłamcą" i zasugerował mu z mównicy sejmowej terapię. Zdaniem rzecznika wypowiedź "nie stanowi przewinienia zawodowego lekarzy".

Chodzi o głośne słowa Kosiniaka-Kamysza z debaty sejmowej 9 czerwca tego roku. W trakcie dyskusji prezes PSL stwierdził m.in.: "Jako polityk mogę pana oceniać, ale jako lekarz muszę pana zdiagnozować. Pan jest patologicznym kłamcą". Prezes PSL poprosił też o odroczenie obrad, dopóki premier Morawiecki "nie podda się terapii".

Sprawa wypowiedzi Kosiniaka, który jest również lekarzem, trafiła do Naczelnej Izby Lekarskiej, a ta przekazała ją do zbadania naczelnemu rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej dr Zbigniewowi Kuzyszynowi. Rzecznik po przeanalizowaniu zebranego materiału uznał jednak, że brak jest podstaw do wszczęcia w tej sprawie postepowania wyjaśniającego, a wypowiedź "nie stanowi przewinienia zawodowego lekarzy".

W ocenie rzecznika "wypowiedź jednego polityka na temat drugiego polityka w ramach debaty sejmowej nie stanowi zachowania, które mogłoby podważać zaufanie do zawodu lekarza, a co za tym idzie naruszać jego godność". Jak pisze, użycie przez prezesa PSL sformułowania "jako lekarz muszę pana zdiagnozować" miało "wzmocnić siłę wypowiedzi i przekazu oraz zarzutu kierowanego wobec Prezesa Rady Ministrów". Rzecznik podkreśla, że nie ma wątpliwości, iż Kosiniak-Kamysz nie występował "jako lekarz wypowiadający się o stanie zdrowia pana Mateusza Morawieckiego jako swojego pacjenta".

"Ewentualna ocena zasadności czy stosowności omawianej wypowiedzi jest oceną o charakterze politycznym, a jako taka nie podlega rozstrzygnięciom z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy" - czytamy w piśmie rzecznika. Zostało ono przesłane zarówno premierowi Morawieckiemu, jak i Kosiniakowi-Kamyszowi.

ZOBACZ TEŻ: Nieprawdy premiera Morawieckiego. Cykl Konkret24

Autor:am

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości