W Senacie otwarto wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu

Źródło:
PAP

W Senacie otwarto, przygotowaną przez Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego, wystawę nazwaną "Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd–Pamięć–Pojednanie". Ekspozycja prezentuje postać Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, dyplomaty oraz historyka. - Dziedzictwo pana profesora jest niezbywalne i ono nie umrze - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na otwarciu wystawy poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu obecny był między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Przypomniał, że to już druga wystawa w Senacie poświęcona Bartoszewskiemu. - Tamta była bardziej przeglądowa, ta pokazuje, jakie rafy, jakie przeszkody, jakie trudności musiał pokonywać profesor Bartoszewski, aby pozostać przyzwoitym i aby zbudować sobie gigantyczny autorytet. Autorytet, którego używał dla dobra Rzeczpospolitej, oddając ogromne zasługi w dziele pojednania między narodem niemieckim i polskim, w dziele budowania relacji między Izraelem i Polską, wielu innych inicjatyw, łącznie z edukowaniem młodzieży, dzięki której wiele jego słynnych powiedzonek, czasem dosadnych, czasem nawet odrobinę siarczystych, weszło do naszego codziennego języka - powiedział marszałek Grodzki.

- Dziedzictwo pana profesora jest niezbywalne i ono nie umrze, bo z życia pana profesora możemy czerpać naukę - jak żyć, aby służyć innym, jak pracować, aby Rzeczpospolita miała się jak najlepiej, jak działać na rzecz pojednania narodów, na rzecz praworządności, poszanowania drugiego człowieka, zrozumienia dla mniejszości i wielu innych atrybutów i wartości, które wyznajemy, jako wspólnota wolnego świata - wskazał Grodzki.

Podkreślił, że Bartoszewski jest dla wielu senatorów "wzorem, dlatego czcimy jego rok, dlatego przygotowaliśmy drugą wystawę poświęconą panu profesorowi".

Klich: Bartoszewski wiedział, że relacje trzeba zbudować na skale, a nie na piasku

Senator Bogdan Klich (KO), który był inicjatorem powstania wystawy, zwrócił uwagę na rolę Bartoszewskiego w budowaniu relacji międzynarodowych. - Jak mówił, to go słuchano. Jak działał, to podążano za nim. Każdy wiedział o tym, że zasadą Władysława Bartoszewskiego było to, że relacje pomiędzy państwami, rządami, prezydentami, władzami rozmaitych szczebli trzeba zbudować na skale, a nie na piasku, że one muszą mieć solidną podstawę i że tą podstawą są relacje pomiędzy ludźmi, rozmaitymi instytucjami, uniwersytetami, NGO-sami, ale generalnie ludźmi dobrej woli i że ta piramida musi mieć trwałą podstawę - wskazał senator KO.

Dodał, że według Bartoszewskiego "warunkiem dobrych relacji jest pojednanie, nie zapomnienie, ale pojednanie pomiędzy tymi, którzy byli wcześniej w konfliktach, albo wręcz byli wrogami". - To się odnosiło do relacji polsko-niemieckich. Władysław Bartoszewski podążał za głosem polskich i niemieckich biskupów z 1965 roku, ale też miał własne doświadczenia i te doświadczenia przekuwał na relacje osobiste i relacje między środowiskami. Tymi środowiskami, jak na przykład środowisko "Tygodnika Powszechnego", środowisko "Więzi', które robiło wszystko, aby ten związek pomiędzy Polakami a Niemcami odbudować - zwrócił uwagę senator.

Czytaj więcej: 100 lat temu urodził się Władysław Bartoszewski

Klich wskazał, że podobnie było w Austrii. - Jak przyjeżdżał do Wiednia, to go słuchano. To był ten głos, który brzmiał jak przypomnienie. To był ten głos, którego nie dało się nie zauważyć - podkreślił.

Przypomniał, że Bartoszewski "położył podwaliny pod relacje pomiędzy państwem polskim a państwem Izrael".

Tomasz Grodzki i Bogdan Klich podczas otwarcia wystawy "Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd-Pamięć-Pojednanie" w SenaciePAP/Leszek Szymański

"Przyzwoitość była tą wartością, którą Bartoszewski propagował"

Prezes Stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego Mariusz Malinowski podziękował Senatowi za uchwalenie roku 2022 Rokiem Bartoszewskiego. - My ten rok nazywamy rokiem przyzwoitości, ponieważ przyzwoitość była tą wartością, którą Bartoszewski propagował i na wszystkich polach ta przyzwoitość przez niego propagowana, popierana, funkcjonowała - powiedział.

Poinformował także, że stowarzyszenie organizuje 25 kwietnia w gmachu izby wyższej międzynarodową debatę pt. "Polityka i przyzwoitość". Przekazał, że w planach stowarzyszenia są również debaty ze środowiskiem prawników i mediów poruszające tematykę przyzwoitości.

Ekspozycję podzielono na trzy działy: "Pod prąd", "Pamięć" i "Pojednanie". Część pierwsza opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, druga obejmuje rozdział biografii dotyczy działań na rzecz pamięci ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy hitlerowskich. Część trzecią - "Pojednanie" - dotyczy kontaktów z ocalałymi Żydami po 1945 roku i czynnym sprzeciwie wobec wszelkich przejawów antysemityzmu w powojennej Polsce.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24