"Eksperci i ekspertki, liderzy i liderki". Kto jest kim w partii Roberta Biedronia

TVN24

Biedroń przedstawił swój zespół na konwencji założycielskiejtvn24
wideo 2/35

W niedzielę odbyła się konwencja założycielska Wiosny - partii Roberta Biedronia. Lider ugrupowania przedstawił swój zespół ekspertów. Sprawdziliśmy, kto wchodzi w jego skład.

- Czas na Wiosnę, ale sam tego nie zrobię. Jest ze mną 14 ekspertów i ekspertek, liderów i liderek, którzy pomagali mi razem z tysiącami osób w całej w Polsce, podczas burz mózgów, w układaniu naszego programu - powiedział na konwencji Biedroń.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONWENCJI ZAŁOŻYCIELSKIEJ WIOSNY >

- To jest moja drużyna. To są ci, którzy razem ze mną stworzą nową jakość w polityce - zapowiedział lider Wiosny, przedstawiając swój zespół.

ZOBACZ PLAN PARTII BIEDRONIA W PUNKTACH >

Zespół Roberta Biedronia

Na stronie internetowej partii umieszczono biogramy ekspertów.

1. Marcin Anaszewicz, ekspert do spraw restrukturyzacji państwa. Jak czytamy na stronie partii, Anaszewicz jest prawnikiem, politologiem i doktorem nauk społecznych. Pełni też funkcję prezesa think tanku Roberta Biedronia - Instytutu Myśli Demokratycznej. W nowo powstałej partii jest wiceprezesem i szefem sztabu. Współpracował z Biedroniem w trakcie kampanii do Sejmu w 2011 i w wyborach samorządowych w 2014 roku.

- Marcin stworzył plan odpartyjnienia państwa i sprawnej administracji - mówił na niedzielnej konwencji Biedroń.

2. Monika Gotlibowska. Przedsiębiorczyni, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, feministka, działaczka społeczna. Jest restauratorką, prowadzi firmę cateringową. Za swoją działalność biznesową była kilkukrotnie nagradzana. Pełni funkcję skarbniczki Wiosny.

- Dba o to, żeby państwo było przyjazne przedsiębiorcom. Stworzyła program rozwiązania dla firm, który sprawi, że życie przedsiębiorców w Polsce w końcu będzie lepsze - przekazał prezes Wiosny.

3. Krzysztof Śmiszek. Doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki, działacz społeczny, obrońca praw człowieka. W latach 2003-2008 pracował w kancelarii premiera.

- Krzysztof przede wszystkim dba o to, żebyśmy mogli skutecznie rozliczyć winnych naruszeń konstytucji i postawić ich tam, gdzie jest ich miejsce - przed Trybunałem Stanu. Krzysztof zapewni także, że będziemy w końcu żyli w świeckim państwie - zapewniał Biedroń. 4. Gabriela Morawska-Stanecka. Prawniczka i działaczka społeczna. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie nieruchomości i prawie medycznym. Jest wiceprezeską Wiosny do spraw prawno-legislacyjnych.

- Pani mecenas odpowiedzialna za to, żeby każdy i każda byli równi w naszym kraju, bez wyjątku. Gabriela będzie o to dbała - przedstawiał ją jej lider.

5. Krzysztof Gawkowski. Doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w tematyce bezpieczeństwa państwa i administracji samorządowej. Wieloletni działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którego był wiceprezesem. W nowej partii pełni funkcję Sekretarza Zarządu.

- Przygotował plan na nasze zaangażowanie w Europę, w której to człowiek jest centrum Europy i jego prawa też znajdują się w centrum. O to zadba - mówił Biedroń.

6. Paulina Piechna-Więckiewicz. Prawniczka, ma doświadczenie w pracy w samorządzie. Radna Warszawy w latach 2006-2018, wieloletnia działaczka SLD.

- Paulina zadba o to, aby rodziny otrzymywały realne i całościowe wsparcie państwa - zapowiedział szef Wiosny.

7. Dariusz Standerski. Jest ekspertem Wiosny do spraw gospodarczych. Były doradca w Radzie Miasta Poznania, ekspert sejmowych biur prawnych.

- Będzie dbał o to, żebyśmy mieli dobrą długofalową politykę gospodarczą, która nikogo nie zostawi z tyłu - mówił Biedroń.

8. Karolina Hamer. Paraolimpijka, rekordzistka i wielokrotna mistrzyni kraju w pływaniu.

- Pokazała nam, że jeśli chcemy, to jesteśmy w stanie przeskoczyć wszystkie bariery. Musimy stworzyć państwo, które nie wyklucza nikogo. Żeby Karolina także czuła się dumną Polką, w dumnym państwie - podkreślił na konwencji lider nowej partii.

9. Maciej Gdula. Ekspert od edukacji i szkolnictwa wyższego, który przygotował plan naprawy szkolnictwa wyższego. Jest socjologiem, doktorem habilitowanym nauk społecznych. Naucza na Uniwersytecie Warszawskim.

- Jest tutaj po to, żeby zapewnić, że w końcu wykorzystamy potencjał polskiej nauki, że naukowczynie i naukowcy będą pracowali w odpowiednich warunkach, a polskie uczelnie będą wymieniane wśród najlepszych na świecie - zapowiedział Biedroń.

10. Beata Maciejewska. Pełnomocniczka do spraw zrównoważonego rozwoju i szefowa gabinetu Roberta Biedronia w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Jest odpowiedzialna za przygotowanie strategii odejścia od węgla do 2035 roku i stworzenia 200 tysięcy miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej.

- Ona to wymyśliła i ona tego będzie pilnowała - podkreślił lider Wiosny.

11. Łukasz Kohut, działacz społeczny ze Śląska. Współpracował z Januszem Palikotem, był członkiem Twojego Ruchu. Jak mówił Biedroń, Kohut ma "zadbać o to, że śląski nareszcie stanie się językiem narodowym".

12. Lilija Twardosz. Notariuszka, ekspertka do spraw prawa rodzinnego, doktor nauk prawnych.

- Przygotowała pakiet zmian, które sprawią, że w końcu będzie nam się żyło lepiej, bez względu na to, kim jesteśmy. Bez dyskryminacji, równo i sprawiedliwie - mówił na konwencji w niedzielę prezes nowej partii.

13. Grzegorz Pietruczuk. Samorządowiec, burmistrz warszawskich Bielan.

- Zadba o to, żeby transport publiczny był fajnie funkcjonujący nie tylko w Warszawie, ale w każdym polskim mieście, miasteczku i na wsi - zapowiedział Biedroń.

14. Kalina Michocka. ekspertka do spraw samorządu lokalnego i kultury.

- Odpowiada u nas za kulturę, za to, żebyśmy mieli kulturę wolną od polityki i dostępną dla wszystkich - podkreślił szef Wiosny.

Robert Biedroń zaprezentował swój zespół ekspertów
tvn24

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24.pl