Polska

"Da się wyrwać kraj z objęć populistów i starych, leniwych partii"

Polska

[object Object]
Wiosna prezentuje postulaty na eurowybory tvn24
wideo 2/35

- Nasze hasło, z którym idziemy do Parlamentu Europejskiego to "Europa dla ciebie" - oświadczył w czwartek lider Wiosny Robert Biedroń. Wśród postulatów tej partii na eurowybory wymienił europejskie standardy ochrony zdrowia, skuteczną walkę z rakiem, "Europę wolną od węgla i smogu", stawiającą na odnawialne źródła energii oraz wspólny europejski paszport.

W czwartek w Warszawie odbyła się konwencja programowa przed eurowyborami, na której lider Wiosny przedstawił europejskie postulaty i hasło wyborcze tej partii.

- Nasze hasło, z którym idziemy do Parlamentu Europejskiego to "Europa dla ciebie" - oświadczył Biedroń.

- Nasze postulaty to: europejskie standardy ochrony zdrowia i skuteczna walka z rakiem, Europa wolna od węgla i smogu, stawiająca na odnawialne źródła energii, Europejska Karta Praw Kobiet, (...), Europa bez biurokracji (...), Erasmus 2.0 - nie tylko dla studentów, ale również dla pracujących, Europejski Fundusz Wolnych Mediów (...) i wisienką na torcie naszego programu wiosennego niech będzie ten jeden wspólny europejski paszport - wyliczał lider Wiosny.

"Paszport dla wszystkich Europejczyków"

Jak podkreślił Biedroń, w wizji Wiosny Europa "to nie tylko autostrady i stadiony, ale również, a może przede wszystkim człowiek, jego prawa i wolności, bo to człowiek powinien być w centrum zainteresowania polityki europejskiej".

- Przynosimy Europie wolność, przynosimy Europie świeżość, przynosimy Europie prawa człowieka, przynosimy Europie integrację, a symbolem tego jest ten jeden paszport dla wszystkich Europejczyków i Europejek - powiedział Biedroń, demonstrując zgromadzonym na konwencji projekt dokumentu z 12 gwiazdami na okładce.

Robert Biedroń mówi o postulatach Wiosny na wybory do Parlamentu Europejskiego
Robert Biedroń mówi o postulatach Wiosny na wybory do Parlamentu Europejskiego tvn24

"Polska bliżej San Escobaru niż Europy"

Lider Wiosny odniósł się także do sposobu, w jaki Prawo i Sprawiedliwość mówiło o Europie. - Jarosław Kaczyński obiecuje nam, że Polska będzie sercem Europy ("Polska sercem Europy" to hasło PiS na majowe wybory - red.), ale na razie, panie prezesie, Polska przechodzi rozległy zawał serca - stwierdził. - Bo sercem Polski są i zawsze były solidarność społeczna, równouprawnienie i demokracja, a dziś pan o nich zapomniał - zwracał się do prezesa PiS.

- Tak się dzieje, kiedy partie polityczne i politycy, zamiast rozwiązywać problemy Polek i Polaków, zajmują się prowadzeniem osobistych wojen - przekonywał. - Zamiast dbać o dialog i dobro wspólne, dbają o swój interes i własne posady - dodał.

Biedroń w swoim przemówieniu krytykował także politykę europejską PiS, stwierdzając m.in., że w jej efekcie Polska jest dziś najsłabsza od dekad i zajmuje na arenie międzynarodowej miejsce "bliżej San Escobaru niż Europy". - Musimy to zmienić i Wiosna to zmieni - oświadczył.

"Koalicja Europejska nie jest w stanie wykrzesać z siebie prawdziwych idei"

Lider Wiosny odnosił się także do Koalicji Europejskiej, która - jego zdaniem - nie jest w stanie wykrzesać z siebie prawdziwych idei i nie jest w stanie przeciwstawić się destrukcyjnej polityce szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ nie wie, że "bycie anty-PiS-em, to zdecydowanie za mało".

Zarzucił też Platformie Obywatelskiej "krycie autokraty (premiera Węgier, Viktora - red.) Orbana w Parlamencie Europejskim", zwracając uwagę, że partia szefa węgierskiego rządu zasiada z Platformą w jednej europejskiej rodzinie politycznej (Fidesz został ostatnio zawieszony w tej frakcji - red.).

Zaapelował w związku z tym do Koalicji Europejskiej o złożenie w ciągu tygodnia wniosku "o usunięcie, nie zawieszenie, Orbana z waszych szeregów (Europejskiej Partii Ludowej - red)". - Nie można traktować obrony demokracji tylko wybiórczo: albo ją obronimy, albo schowamy głowę w piasek, nie ma drogi pośredniej - przekonywał Biedroń.

"Brakuje nowej europejskiej wizji"

Lider Wiosny mówił także, że Europie zagrażają dziś "wyjątkowo mocno" populiści i nacjonaliści, którzy budzą demony rasizmu, ksenofobii i nienawiści.

Ocenił jednocześnie, że populiści "mają ułatwione zadanie, bo walczą z Europą, która stanęła w miejscu, w której marazm zastąpił wielkie idee, wielkie marzenia i wielkie nadzieje".

W ocenie Biedronia w Unii "brakuje nowej europejskiej wizji, nowej opowieści dla nas i dla następnych pokoleń, czegoś, co zaraziłoby nas entuzjazmem, dało nam nadzieję na lepsze jutro". - Dlatego wyciągamy dzisiaj rękę do naszych optymistycznych, pełnych nadziei i energii przyjaciół w Europie: do (wiceszefa Komisji Europejskiej - red.) Fransa Timmermansa, który odwiedzi nas w niedzielę i będzie wspierał Wiosnę przez całą kampanię, do premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, do wszystkich demokratów i demokratek, które bronią dziś Europy - dodał.

"Teraz pora na odważne decyzje w Polsce"

Lider Wiosny odniósł się też w tym kontekście do niedzielnego zwycięstwa Zuzany Czaputovej w wyborach prezydenckich na Słowacji, oceniając, że pokazało ono, "jak zwyciężać mamy" i że "da się wyrwać kraj z objęć populistów i starych, leniwych partii".

- Gratulacje, pani prezydentko! Teraz pora na odważne decyzje w Polsce. Otwórzmy nowy rozdział integracji europejskiej, tak żebyśmy mogli powiedzieć: jestem Europejczykiem, jestem Europejką, więc żyję, jak Europejczyk i Europejka. Czas na europejskie standardy w całej Europie, nie tylko w niektórych jej częściach - mówił Robert Biedroń.

- Tak jak kiedyś Polska przyniosła Europie solidarność, impuls do zmiany w 1989 roku, niech da (...) kolejny impuls w 2019 roku, niech przyniesie jej przyszłość! (...) Czas na Europę dla wszystkich, Europę dla ciebie - to jest nasze hasło, z tym hasłem pójdziemy do Parlamentu Europejskiego i będziemy tworzyć Europę nie dla biskupów, nie dla polityków, nie dla oligarchów, ale dla nas - dodał.

Labuda: wierzę, że ekipa Wiosny w Parlamencie Europejskim będzie aktywna, czynna, twórcza

W czasie konwencji głos zabrała też m.in. szefowa komitetu poparcia Wiosny, opozycjonistka w czasach PRL i minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Barbara Labuda, która podkreśliła, że program ugrupowania Biedronia jest potrzebny Polsce. - W szczególności trzy punkty (...): świeckie państwo, ekologia, równe prawa - zaznaczyła.

Według niej, jeśli udałoby się wprowadzić w życie program Wiosny, nie byłoby możliwe sprawowanie władzy przez "formacje skrajnie konserwatywne".

- Wierzę, że ekipa Wiosny w PE będzie aktywna, czynna, twórcza, będzie się włączała we wszystkie zadania unijne, będzie je redefiniowała, przemieniała. Będzie po prostu współtwórczynią nowej Europy, będzie też kształtowała jej nowe cele - powiedziała szefowa komitetu poparcia partii Biedronia.

Autor: mjz/adso/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Raporty:
Pozostałe wiadomości