"Nie pozwolimy, żeby tak traktować pieniądze wszystkich Polaków". Wspólny wniosek opozycji ws. Czarnka

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24
Wspólny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec Czarnka
Wspólny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec CzarnkaTVN24
wideo 2/5
TVN24Wspólny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec Czarnka

Politycy ugrupowań opozycyjnych wystąpili na wspólnej konferencji prasowej i zapowiedzieli złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra edukacji Przemysława Czarnka. - Nie pozwolimy na to, żeby tak traktować pieniądze wszystkich Polaków. Stąd wniosek o wotum nieufności i wspólne działanie całej opozycji demokratycznej - wyjaśniła Katarzyna Lubnauer (KO).

Dziennikarze tvn24.pl opisali, jak pieniądze z funduszu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka trafiały do organizacji zbliżonych do PiS. Wielomilionowe dotacje przeznaczane były na zakup nowych siedzib. Jednocześnie wiele organizacji zajmujących się edukacją oraz placówek dydaktycznych nie otrzymało z budżetu resortu ani złotówki. Co druga nagrodzona przez Czarnka organizacja otrzymała najpierw negatywną ocenę złożonego wniosku.

Z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że 70 procent ankietowanych źle ocenia decyzję ministra edukacji, a 68 procent jest zdania, że - w związku z aferą "willa plus" - Przemysław Czarnek powinien podać się do dymisji.

Opozycja wnioskuje o wotum nieufności wobec Czarnka

W czwartek politycy opozycyjnych ugrupowań - KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 - wystąpili na wspólnej konferencji. Zapowiedzieli złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra Czarnka.

Prezentowała go posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Stoi nas tu piątka, składamy ten wspólny wniosek w imieniu przytłaczającej większości Polek i Polaków, bo większość domaga się dymisji Przemysława Czarnka - powiedziała.

Dziemianowicz-Bąk: stoi nas tu piątka, ale składamy ten wspólny wniosek w imieniu przytłaczającej większości Polek i Polaków
Dziemianowicz-Bąk: stoi nas tu piątka, ale składamy ten wspólny wniosek w imieniu przytłaczającej większości Polek i Polaków

Lubnauer: nie pozwolimy na to, żeby tak traktować pieniądze wszystkich Polaków

- Nie pozwolimy na to, żeby tak traktować pieniądze wszystkich Polaków. Stąd wniosek o wotum nieufności i wspólne działanie całej opozycji demokratycznej. Apelujemy do posłów PiS. Poprzyjcie nas, niech minister Czarnek odejdzie - mówiła Katarzyna Lubnauer z KO.

Wspólny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec Czarnka
Wspólny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec CzarnkaTVN24

Klimczak: pierwszą decyzją następnego ministra powinno być unieważnienie konkursu

Dariusz Klimczak z PSL mówił, że "Czarnek musi odejść". - Jeśli nie uczyni tego dobrowolnie, to powinny go do tego zmusić władze jego partii, które obserwują sondaże i doskonale wiedzą, że im dłużej pan minister Czarnek trwa przy swoim, im dłużej się upiera przy swoich mętnych tłumaczeniach, tym bardziej sondaże PiS topnieją - dodał.

- Mamy wiele zarzutów do ministra Czarnka. Pierwszą decyzją, którą powinien podjąć następny minister edukacji jest unieważnienie konkursu dotyczącego willi plus - podkreślił poseł PSL.

Gramatyka: szkoła utrzymana w tradycji ciemnych wieków

Michał Gramatyka, poseł Polski 2050 podkreślił, że "szkoła to jest wspólnota". - Najważniejsi są nauczyciele i uczniowie. Wobec tych pierwszych minister Czarnek nie ma innej propozycji niż przykręcanie śruby, kontrola, sprawdzanie, ograniczanie możliwości - mówił.

- Wobec uczniów nie ma innej propozycji niż szkoła utrzymana w tradycji ciemnych wieków, w których jest zakorzeniony jego umysł. A my chcemy szkoły równych szans, równości, tolerancji, która daje dzieciakom szansę. Pan, panie Czarnek, do tworzenia takiej szkoły się nie nadaje - stwierdził Gramatyka.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości