Wielkie świętowanie po otwarciu granic

Aktualizacja:
Polska jest już w strefie Schengen!
Polska jest już w strefie Schengen!
TVN24 (PAP/Grzegorz Momot)
Polska jest już w strefie Schengen!TVN24 (PAP/Grzegorz Momot)

Polska już w Schengen. O północy tysiące Polaków świętowało na likwidowanych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą i Czechami. W Porajowie, w miejscu, gdzie zbiegają się granice tych trzech państw wejście do strefy Schengen mają uczcić premier Tusk z Angelą Merkel i Mirkiem Topolankiem.

 
Strefa Schengen po 21 grudnia TVN24.pl

W Porajowie będzie także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech i Niemiec. Uroczystość będzie podzielona na dwie części.

Pierwsza odbędzie się na polsko-niemieckim przejściu granicznym Porajów-Zittau, gdzie po uroczystym otwarciu szlabanu przemówienia wygłoszą Donald Tusk i Angela Merkel. Druga - na przejściu granicznym z Czechami Porajów-Hradek. Po uroczystym przecięciu szlabanu granicznego, przemówieniać będą Mirek Topolanek, Jose Manuel Barroso i premier Polski Donald Tusk.

Prezydent w Budzisku

Z kolei we wschodniej części Polski, na przejściu polsko-litewskim w Budzisku spotkają się prezydenci Polski i Litwy. Lech Kaczyński i Valdas Adamkus uroczyście podniosą szlabany. Politycy zamierzają w ten sposób podkreślić, że Unia Europejska nie kończy się w Polsce.

Polacy świętują

W czwartek o północy, mimo przenikliwego zimna tysiące Polaków świętowało wejście Polski do strefy Schengen. Szlabany na przejściach granicznych z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami zostały podniesione.

Polska-Litwa

Na przejściu w Ogrodnikach-Łoździejkach o północy wydano rozkaz zdjęcia tablicy z zakazem przekraczania granic
Na przejściu w Ogrodnikach-Łoździejkach o północy wydano rozkaz zdjęcia tablicy z zakazem przekraczania granicTVN24

Na większości przejść hucznie świętowano otwarcia granic. Na przejściach granicznych wystrzeliły korki od szampana, a w niebo wystrzeliły fajerwerki. Symbolicznie zdejmowano znaki o zakazie przekraczania granic, likwidowano szlabany.

W Ogrodnikach-Łoździejach (Podlaskie), na granicy polsko-litewskiej, szlaban podniesiono dokładnie o północy. Najpierw przez komendanta placówki Straży Granicznej w Ogrodnikach wydany został rozkaz zdjęcia tablicy z zakazem przekraczania granicy, potem funkcjonariusze symbolicznie opuścili swoje pomieszczenia na przejściu.

W Cieszynie samorządowcy chwycili za piłkę do metalu i przecięli ostatni szlaban
W Cieszynie samorządowcy chwycili za piłkę do metalu i przecięli ostatni szlabanTVN24

Polska-Czechy

W Cieszynie, podzielonym po pierwszej wojnie światowej między Polskę a Czechosłowację, zapanowała euforia. Samorządowcy sami chwycili za piłkę do metalu i przecięli ostatni szlaban. Likwidację granicy uczczono pokazem ogni sztucznych i salwami armatnimi. - Cieszyn zawsze był europejski. Teraz to zostało jeszcze bardziej potwierdzone - powiedział jeden z mieszkańców miasta.

Polska-Niemcy

Uroczystości na granicy z Niemcami
Uroczystości na granicy z NiemcamiTVN24

W województwie lubuskim w fecie wzięły udział tysiące mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Wielu z nich uważa, że wejście do Schengen przyczyni się do przyśpieszenia integracji Polaków i Niemców po obu stronach granicy.

Przed przejściem granicznym W Kostrzynie nad Odrą już na długo przed północą zaczęli gromadzić się ludzie - głównie Polacy, a wśród nich dominowała młodzież. Mniej było Niemców, jednak wszystkim dopisywał świetny humor. Symboliczne było odprawienie ostatnich samochodów: niemieckiego Trabanta i Fiata 125p. - Czujemy się w pełni Europejczykami, Polska dołączyła do starej grupy z Układu z Schengen. Myślę, że jesteśmy bliżej Europy - powiedział Robert Kopiec z kostrzyńskiej Straży Granicznej.

Reakcje mieszkańców po otwarciu granic
Reakcje mieszkańców po otwarciu granicTVN24

17 godzin w Dorohusku

Na zewnętrznych granicach strefy Schengen, w Dorohusku ustawiła się długa kolejka TIR-ów. Na tym jednym z najbardziej obleganych przejść samochody ciężarowe oczekiwały na wjazd około 17 godzin. - Wejście do strefy Schengen dla nas niewiele zmienia, ta granica musi być jeszcze bardziej szczelna - mówili tamtejsi pogranicznicy.

Kto dołączył do Schengen?

Razem z Polską do Układu z Schengen dołączyły inne nowe państwa UE (poza Cyprem oraz Bułgarią i Rumunią), czyli: Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia i Malta.

Litwa, Łotwa i Estonia weszły do Schengen godzinę przed Polską. Szef dyplomacji Łotwy Maris Riekstins określił przystąpienie do strefy "jako logiczny krok dla Estonii i innych nowych członków UE". - Jestem zadowolony ponieważ nasi obywatele będą mieli większą swobodę poruszania się i podróży - dodał.

Władze estońskie zaś uroczyście powitały pierwszy statek, który wpłynął do portu w momencie otwarcia granic. Był to prom "Rosella", który przypłynął z Finlandii i zacumował przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Otwarcie granic nie oznacza jednak, że kontrole jako takie znikną w ogóle. - Służby policyjne i graniczne przechodzą na system działań mobilnych. W rejonach granicznych i na terenie kraju będzie można spotkać patrole zarówno straży granicznej jak i służby celnej - zapowiada płk Andrzej Adamczyk z Komendy Głównej Straży Granicznej. Funkcjonariusze będą zwalczać nielegalną emigrację i zapobiegać przewozowi przez terytorium polski wyrobów akcyzowych (np. papierosy czy alkohol). - Ale będą także kontrolować, czy przez nasz kraj są przewożone zgodnie z przepisami materiały niebezpieczne, broń, amunicja czy też narkotyki - dodaje.

Podnosimy szlabany, zaostrzamy kontrole
Podnosimy szlabany, zaostrzamy kontroleTVN24/ fot. PAP

Jak z kolei zapewnia Elżbieta Pikor ze Straży Granicznej, Polacy, którzy będą chcieli jechać np. na Ukrainę, będą mogli to zrobić na zasadach obowiązujących do tej pory. - Natomiast obywatele Ukrainy będą musieli wykupić jednolite wizy Schengen - zapowiada.

Sejm: oby bez barier

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. wejścia Polski do strefy Schengen. Według posłów, to wydarzenie jest "kolejnym krokiem ku coraz głębszej integracji europejskiej oraz widoczną korzyścią dla Polaków, wynikającą z członkostwa w UE".

W sejmowej uchwale wyrażono także nadzieję, że "wejście Polski do strefy Schengen nie będzie wiązało się z nadmiernymi kosztami i barierami dla obywateli państw - sąsiadów wschodnich UE starających się o wjazd do jednego z krajów strefy, i że w ich przypadku zastosowane zostaną wszelkie możliwe ułatwienia mieszczące się w przepisach wspólnotowych".

Według sondażu TNS OBOP, ponad połowa Polaków (57 proc.) uważa, że wejście do strefy Schengen będzie dla nich korzystne. Najwięcej respondentów - 71 proc. - wskazuje na korzyści związane ze swobodnym przekraczaniem granic innych państw UE. Natomiast najczęściej wymienianą (mówi o tym 59 proc. badanych) obawą, związaną z wejściem Polski do strefy Schengen, jest obawa przed zwiększeniem przemytu narkotyków i napływu niebezpiecznych towarów.

To będą zmiany na lepsze
To będą zmiany na lepszeTVN24

Polska zewnętrzną granicą Unii Układ z Schengen znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw-sygnatariuszy dokumentu. Do strefy Schengen należą obecnie prawie wszystkie - poza Wielką Brytanią i Irlandią - państwa UE, a także Norwegia i Islandia, które nie wchodzą w skład Wspólnoty.

Wejście do Schengen będzie oznaczało dla Polaków przede wszystkim zniesienie kontroli paszportowych na tzw. granicy wewnętrznej - z Litwą, Słowacją, Niemcami i Czechami. Zachowane zostaną kontrole paszportowe przy odlotach do państw Schengen; zniesienie kontroli na lotniskach ma zostać wdrożone do końca marca 2008 roku.

Obawy i nadzieje
Obawy i nadziejeTVN24
Na Ukrainę bez zmian
Na Ukrainę bez zmianTVN24

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (PAP/Grzegorz Momot)

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24