Polska

Wielki powrót Szeremietiewa. Były wiceszef MON pokieruje Biurem Inicjatyw Obronnych

Polska

Gen. Bogusław Pacek o Biurze Inicjatyw Obronnych
TVN24 Biznes i ŚwiatRomuald Szeremietiew pokieruje Biurem Inicjatyw Obronnych

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powołał Romualda Szeremietiewa na stanowisko szefa Biura Inicjatyw Obronnych. Powstaje ono przy Akademii Obrony Nardowej - poinformował gen. Bogusław Pacek, doradca w MON.

Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat gen. Pacek, Biuro Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej powstało z inicjatywy szefa MON. Ma ono wspomagać i koordynować funkcjonowanie polskich organizacji proobronnych.

- Będzie nim kierował człowiek, który jest uznanym w Polsce symbolem dla osób, które parają się obroną terytorialną, czyli pan Romuald Szeremietiew - powiedział Pacek.

- Wiem, że przygotowuje się do działania konsolidacyjnego i współpracy z różnymi stowarzyszeniami i organizacjami, które chcą działać. Więc trzeba im pomóc - podkreślił.

Romuald Szeremietiew pierwszy raz do Ministerstwa Obrony Narodowej trafił w 1992 r. , kiedy Jan Olszewski powierzył mu w resorcie kierowanym przez Jana Parysa funkcję wiceszefa MON. Wiceministrem obrony został ponownie w rządzie Jerzego Buzka.

Karierę Szeremietiewa przerwał artykuł "Rzeczpospolitej", w którym zarzucono mu korupcję. Jego asystent Zbigniew F. miał próbować w imieniu wiceministra wyłudzić łapówkę od firmy biorącej udział w przetargu na zakupy dla polskiej armii.

F. został zatrzymany po spektakularnej akcji na Bałtyku - na promie, którym podróżował do Szwecji.

Szeremietiew został ostatecznie uniewinniony ze wszystkich zarzutów, które mu postawiono: w 2008 r. korupcji oraz przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego, a w 2010 r. - bezprawnego ujawnienia tajemnicy państwowej.

Autor: kg//plw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości