Ponad 100 tysięcy wiernych. Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Polska

Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiejtvn24
wideo 2/4

Piątkowa część misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Ponad 100 tysięcy wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez bernardynów oraz świeckich. Dróżkami Męki Pańskiej przeszli do Ratusza Piłata, gdzie został odczytany "Dekret skazujący Jezusa na śmierć".

Wierni w Drodze Krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii przeniesiono do Kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII wieku przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle powstały wokół niego Dróżki Męki Pańskiej, przypominające miejsca święte w Jerozolimie. Kalwaryjskie misteria pasyjne inauguruje Niedziela Palmowa. Zasadnicza część rozpoczyna się w Wielką Środę.

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej. CZYTAJ >

Wyjątkowa droga krzyżowa ma miejsce w Krzeszowie na Dolnym Śląsku. Przy bazylice mniejszej w Pocysterskim Opactwie w XVII wieku zbudowano najstarszą obecnie drogę krzyżową na Śląsku. Kalwaria Krzeszowska jest wybudowana jako wierna kopia tej z Jerozolimy. Procesyjne (modlitewne) przejście tą trasą zajmuje cztery i pół godziny. W piątek procesja szła skróconą trasą, która zajęła pielgrzymom około dwóch godzin.

Drogi krzyżowe w Częstochowie i Krzeszowietvn24

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w Wielki Piątek w Drogach Krzyżowych, które kończyły się wejściem na szczyty górskie w Bieszczadach. Pielgrzymi wchodzili m.in. na Tarnicę, Smerek, Jasło, Małą i Wielką Rawkę oraz Holice.

Wielki Piątek w Kościele katolickim

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest upamiętnieniem Męki Pańskiej i dniem najgłębszej żałoby w Kościele. Wyraża ją liturgia Wielkiego Piątku, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiejtvn24

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godzinie 15., gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii, Jezus zmarł na Krzyżu. W ostatnich latach nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest także na ulicach wielu polskich miast. W Warszawie Droga Krzyżowa rozpocznie się o godzinie 20 i przejdzie ulicami Starego Miasta.

Bywa też, że odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.

Dzień skupienia, powagi i ścisłego postu

Wielki Piątek jest w całej Polsce dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Jest także dniem ścisłego postu. Zgodnie z zaleceniami Kościoła, należy zrezygnować w tym dniu nie tylko z jedzenia potraw mięsnych, ale również zachować post co do ilości spożywanych pokarmów: tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta.

ZOBACZ TEŻ > W drodze krzyżowej przeszli przez obóz, w którym Niemcy po raz pierwszy użyli gazu do mordowania ludzi

Autor: KB,mart/adso / Źródło: PAP, TVN24