Jajo, czyli z czego powstało wszystko

[object Object]
Tradycja robienia pisanek ma tysiące lattvn24
wideo 2/6

Czy jajo jest światem, który wyłania się z chaosu, czy chaosem, z którego wykluwa się świat? Są różne teorie. Jedno jest pewne – jajko łączy nas z różnymi kulturami. Było zalane krwią i skąpane we łzach. Było magiczne. Na jego punkcie oszaleli surrealiści. Brzmi poważnie? Powinno, bo to wcale nie są jaja.

Na co dzień kojarzą nam się głównie z pożywieniem – jajecznica, jaja na twardo, kogel mogel (najlepiej z cukrem i kakao) czy luksusowe jaja faszerowane kawiorem. Według danych producentów jaj statystyczny Kowalski spożywa ich 160 rocznie, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku Kowalski zjadł 144 jaja - to niecałe dwie piąte jajka dziennie.

Imponujące? Okazuje się, że nie do końca. Od wielu lat Polacy jedzą bowiem coraz mniej jaj – według danych GUS na przestrzeni dekady od 2005 do 2015 roku ich spożycie spadło o jedną czwartą. Coraz bardziej oddalamy się w tym względzie od czołówki peletonu - Japonii, Meksyku, Paragwaju oraz Chin, gdzie statystyczni Takahashi, Rodriguez, Fernandez oraz Wang zjadają prawie jedno jajko dziennie.

Mistyczne życie jaja, czyli czemu jemy je wiosną

Dościgamy, ba, wysuwamy się na czoło jajecznego peletonu raz w roku – w Wielkanoc.

Tony jaj nie tylko trafiają na listy naszych zakupów, ale przypominamy sobie o tradycjach z nimi związanych. Wiele osób przy wielkanocnym śniadaniu dzieli się jajkiem, na stołach leżą pisanki, a w katolickich kościołach możemy usłyszeć, że jednym z najważniejszych symboli tych świąt jest właśnie jajko, personifikacja zmartwychwstającego Chrystusa.

Skąd jednak to jajko się wzięło? Czy pojawiło się w naszej kulturze wraz z pierwszymi misjonarzami? Otóż na pewno nie – jest to symbol dużo, dużo starszy.

- Symbolika jaja nie tylko w polskiej kulturze ludowej, nie tylko w świecie chrześcijańskim, ale w wielu kulturach całego świata, dawnych i współczesnych. Sprowadza się, najszerzej rzecz ujmując, do odrodzenia przyrody. Poszczególne społeczeństwa nadają jaju bardziej szczegółowe sensy zakorzenione w ich kulturach, jednak jajo jest uniwersalnym symbolem życia, co bierze się stąd, że tkwi w nim pewien zarodek, potencjał życia – wyjaśnia dr Sebastian Latocha, etnograf i antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

- Jajko było naładowane ogromną mocą symboliczną związaną z nastaniem nowego, z odrodzeniem, obfitością. I to wszystko wiązało się z okresem, w którym było wykorzystywane, czyli równonocą. Miało pomóc człowiekowi przejąć siły przyrody – mówi z kolei Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Jajo miało zapewniać naszym przodkom pomyślność
Jajo miało zapewniać naszym przodkom pomyślnośćtvn24

Kosmiczne jajo, czyli z czego powstało wszystko

Okazuje się, że w tym przypadku przysłowiowe jajo było pierwsze, i to dość dosłownie. Na przykład według zaratusztrianizmu, najstarszej znanej religii monoteistycznej, bóg Ahura Mazda stworzył świat w kształcie jaja. Najpierw niebo, które stanowiło górną część jajowatego wszechświata, potem dolną część wypełnił wodą, a na końcu pośrodku stworzył ziemię o kształcie płaskiego dysku.

Te wierzenia i symbolizm starożytnych Persów zaadaptowali ich potomkowie, mimo późniejszych najazdów Arabów i narzucenia im islamu, wciąż, do czasów współczesnych, pierwszego dnia wiosny, który jest jednocześnie pierwszym dniem nowego roku perskiego, przystrajają stoły między innymi pisankami.

Jeszcze starszy jest prawdopodobnie chiński zwyczaj obdarowywania się malowanymi jajkami – według niektórych źródeł mógł on zacząć się nawet 5 tysiące lat przed naszą erą. Mniej więcej w tym samym okresie zwyczaj ozdabiania jajek miał pojawić się także na terenach Asyrii, Egiptu, a potem Rzymu, co potwierdzać mają znaleziska archeologiczne.

Yin i yang to też jajo

Jeden z mitów starożytnego Egiptu, podobnie jak mitologia zaratusztriańska, również odwołuje się do archetypu kosmicznego jaja, z którego wszystko zostało zrodzone. Bliźniacze historie pojawiały się właściwie na całym globie – znane są między innymi z hinduizmu, greckiej mitologii, mitów Fenicjan, Egiptu, a nawet Finlandii.

- Na przykład znany nam znak yin i yang, coś co się wyłania z chaosu, to jest też to jajo. Obecne jest też w opowieściach plemion afrykańskich: czy u Dogonów, czy plemion z rejonu Konga. Ono jest obecne wszędzie - twierdzi Robotycki.

Jak opisuje, mity te można podzielić na dwa typy – w niektórych jajo jest światem, który wyłania się z chaosu, w innych zaś jest "chaosem", z którego wykluwa się świat.

W Egipcie oraz wielu innych kulturach antycznych, na przykład rzymskiej i germańskiej, zdobione jaja składano w grobach zmarłych jako życzenie ich zmartwychwstania. Rzeźby o kształcie jaja pojawiały się często w centralnych punktach egipskich świątyń, co później przejęły także niektóre bliskowschodnie meczety oraz greckie czy rzymskie kościoły.

Kościół katolicki zaadaptował symbolizm jaja
Kościół katolicki zaadaptował symbolizm jajatvn24

Pragmatyczna adaptacja jajek, czyli Maria Magdalena znajduje czerwone pisanki

Nie zawsze jednak chrześcijaństwu było po drodze z jajami. Po chrzcie Polski Kościół zabraniał w czasie Wielkiego Postu i świąt jedzenia jajek przez dwa wieki. Widząc jednak, że pogańskich tradycji wyplenić się z ludu nie da, zaadaptowano je, nadając im wydźwięku religijnego.

- To było bardzo pragmatyczne myślenie. Gdyby Kościół wytarł je jak gumką, to musiałby zacząć kreować, co byłoby trudne do zaakceptowania przez lud. Nadał więc istniejącym symbolom nowy sens, jednocześnie pozostawiając istniejące, żeby łatwiej było to przyjąć – tłumaczy Robotycki.

I tak jajo wyjaśnia teraz chrześcijanom istotę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, i, już oficjalnie, pojawia się na wielkanocnych stołach i w święconkach. Na początku jednak nie obyło się bez restrykcji – jajka można było malować jedynie na czerwono. Wiązało się to z legendą o Marii Magdalenie, która po zmartwychwstaniu Chrystusa wróciła do domu, gdzie znalazła czerwone jaja. Według opowieści były to jaja, które Maria zostawiła w grobie Chrystusa, a na czerwono zabarwiły się od jego krwi.

- Inna jeszcze legenda traktuje o Marii, która błaga o uwolnienie Chrystusa, oferując w zamian jaja. Być może stąd zwyczaj obdarowywania się, także w Polsce, jajami na Wielkanoc. Kropki, jakimi ozdabia się pisanki, mają symbolizować łzy Marii – opowiada Latocha.

Jak Słowianie czarowali turlając apotropeion

Zresztą nastawienie Kościoła nie było w stosunku do jajka negatywne bez powodu – w tradycji ludowej był to symbol magiczny i związany z wierzeniami pogańskimi, a więc niejako konkurencją dla chrześcijaństwa.

- Jajo w wierzeniach ludów słowiańskich był apotropeionem, czyli rekwizytem magicznym, który miał zabezpieczać. Jeszcze w XIX wieku w kulturze ludowej toczyło się po grzbiecie krowy, co miało ją ochronić przed chorobami. Jajo miało zapewnić ogólnie rozumianą pomyślność – opowiada Robotycki.

Umycie twarzy czy włosów w wodzie, w której wcześniej gotowały się jajka, miało sprawić, że panna będzie piękna. Zakopane pod domem miało zapewnić bezpieczne schronienie i dobrobyt. Rozsypanie skorupek jajka wokół drzewa owocowego, miało pomóc mu obrodzić i ochronić przed pasożytami. Posmarowanie pługu jajem na wiosnę zapewnić miało obfite plony latem. Bez jaja nie byłoby więc nic - ani jedzenia, ani dachu nad głową, o urodzie nie wspominając.

Według zwyczajów związanych ze śmigusem dyngusem, który prawdopodobnie także jest dużo starszy niż sama Wielkanoc, panna mogła wykupić się przed oblaniem wodą, dając kawalerom pisankę. Jeśli natomiast kawaler dał wybrance pięknie ozdobione jajo, to oznaczało, że ma wobec niej poważne zamiary. Z jajkami wiąże się także wiele zabaw, w których wspólnym elementem był właściwie jeden wymóg – jajka nie można było stłuc.

Wierzono, że jaja mają właściwości magiczne
Wierzono, że jaja mają właściwości magicznetvn24

Ewolucja jaja, czyli istne szaleństwo Dali'ego

- Nam jaja wielkanocne kojarzą się dzisiaj z pisankami, które mimo komercjalizacji kontekstu ich egzystencji we współczesnej kulturze, nadal zachowują w sobie elementy dawnych znaczeń. Sam zwyczaj ozdabiania jaj jest bardzo stary – przypomina Latocha.

Jak zauważa Robotycki, w przyszłości możemy spodziewać się dalszej ewolucji symbolizmu jajka, co już udowodnił nam Salwador Dali i inni surrealiści. – On zwariował na jego punkcie. Twierdził nawet, że zrodził się z niego – śmieje się etnograf.

Dali w wielu swoich pracach bawił się znaczeniem jajka. Pojawiają się one w różnych formach w jego licznych pracach - czasem jako jajecznica, czasem sadzone, a czasem nierozbite surowe jajko. To ostatnie na przykład miało symbolizować, według znawców surrealizmu, człowieka - twarda skorupka na zewnątrz chroniąca miękkie i płynne wnętrze. Sam Dali w tym względzie był enigmatyczny, przyznawał jednak prowokująco, że jaja są jednym z jego fetyszy.

Delektując się więc pysznym śniadaniem Wielkiej Niedzieli, pamiętajmy, że jajko, które właśnie jemy, to symbol odrodzenia, który łączy nas z innymi kulturami i naszymi przodkami, ale jednocześnie ma dać nam nadzieję na przyszłość, szansę na nowy początek. Nie dajmy się więc zrobić w jajo i w efekcie stać się zgniłym jajem. Lepiej podarować komuś pisankę. Wesołych i spokojnych świąt.

Autor: Łukasz Krajewski / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w organizowanym w Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku spotkaniu z byłym amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. - To prywata wizyta, prywatne zaproszenie - mówił przed spotkaniem polski prezydent.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Źródło:
PAP

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Dogrywka i rzuty karne były potrzebne, by wyłonić zwycięzcę w ćwierćfinałowym starciu Ligi Mistrzów w Manchesterze pomiędzy City i Realem Madryt. Ostatecznie górą w serii jedenastek okazali się goście, którzy triumfowali 4:3. Wcześniej, w środowym meczu było 1:1, a przed tygodniem w Hiszpanii 3:3.

Wielkie emocje w Manchesterze. Real po rzutach karnych wyeliminował obrońców tytułu

Wielkie emocje w Manchesterze. Real po rzutach karnych wyeliminował obrońców tytułu

Źródło:
Eurosport

W najlepszej czwórce Ligi Mistrzów znajdą się aż dwa kluby z Bundesligi. Do Borussii Dortmund dołączył Bayern Monachium, który wygrał u siebie 1:0 z Arsenalem w rewanżowym spotkaniu ćwierćfinałowym.

Niemiecka jakość. Bayern w półfinale Ligi Mistrzów

Niemiecka jakość. Bayern w półfinale Ligi Mistrzów

Źródło:
Eurosport

W środę wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do silnego wstrząsu. W wyniku tego zdarzenia zmarł jeden z górników - przekazała w nocy Polska Grupa Górnicza (PGG). Kilku innych pracowników, którzy ucierpieli w wypadku, przetransportowano do szpitali.

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje jeden z górników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Przed godziną 19 policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o zabójstwo, do którego doszło w Jagatowie - poinformowała pomorska policja. Jak dodano, "mężczyzna został odnaleziony na terenie powiatu gdańskiego".

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Źródło:
TVN24

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Nie stać nas na brak obrony przeciwlotniczej, szukajmy wszystkich inicjatyw w Europie i na świecie, które podnoszą poziom bezpieczeństwa Polski - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, odnosząc się do europejskiej "żelaznej kopuły". - Chcemy być w inicjatywie, którą zaproponowali Niemcy, bo nie mamy fobii wobec naszych sojuszników w NATO i w Unii Europejskiej - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz: my jesteśmy za bezpieczeństwem, oni za chaosem

Kosiniak-Kamysz: my jesteśmy za bezpieczeństwem, oni za chaosem

Źródło:
PAP

Przewodniczący komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział w środę, że oczekuje, iż Mariusz Kamiński stawi się w czwartek o godzinie 10 w gmachu Sejmu na posiedzeniu komisji. Na tę samą godzinę polityk PiS został jednak wezwany przez prokuraturę. - Jest dobra wola w kierunku zmiany godziny przesłuchania pana Kamińskiego przez prokuratora - poinformował Szczerba. Tymczasem Kamiński w piśmie do Szczerby przekazał, że nie stawi się o wyznaczonej godzinie na posiedzeniu komisji i poprosił o zmianę terminu przesłuchania.

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania. To jest naprawdę prywatna wizyta, prywatne zaproszenie - mówił przebywający z wizytą w USA prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do planowanego spotkania z Trumpem. Przekazał też, czego dotyczyły jego rozmowy między innymi z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Prezydent o "szeregu bardzo ważnych spotkań" i o "prywatnej wizycie" u Trumpa

Prezydent o "szeregu bardzo ważnych spotkań" i o "prywatnej wizycie" u Trumpa

Źródło:
TVN24, PAP

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

"Jak mistrzowie łakoci wprzody podarują, gdy kształtnie w obiecadło chłopięta wprawują. Obiecadło, czyli"? Na to pytanie za milion złotych odpowiadał w programie "Milionerzy" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Pytanie za milion złotych w "Milionerach" o obiecadło

Źródło:
Milionerzy TVN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Escobar, nazwisko jednego z najbardziej znanych i wpływowych baronów narkotykowych w historii, nie może być zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - zadecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Iran wycofuje oficerów Strażników Rewolucji i innych formacji z obiektów w Syrii, przygotowując się w ten sposób do izraelskiego odwetu za zeszłotygodniowy atak Teheranu - podał w środę "Wall Street Journal". Według dziennika Izrael wciąż nie zdecydował się co do sposobu odpowiedzi.

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

Źródło:
PAP

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Ostrzeżenia obowiązują w 13 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Alarmy IMGW w 13 województwach

Alarmy IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24