Polska

Więcej policjantów drogówki i częstsze kontrole. Pierwsze decyzje po tragedii w Kamieniu Pomorskim

Polska

Wiecej policjantów drogówki i częstsze kontrole - to tylko część z zapowiadanych zmian. A co proponuje resort sprawiedliwości?
tvn24Wiecej policjantów drogówki i częstsze kontrole - to tylko część z zapowiadanych zmian. A co proponuje resort sprawiedliwości?

Zwiększenie liczby policjantów wydziałów ruchu drogowego w całym kraju oraz częstsze akcje "Trzeźwy poranek" - takie m.in. decyzje zapadły podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości, które odbyło się w piątek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. "Fakty" TVN dotarły z kolei do przygotowanych przez resort sprawiedliwości propozycji zmian w Kodeksie karnym zawierających m.in. wydłużenie do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów dla pijanych sprawców wypadków.

Wypadek w Kamieniu Pomorskim, gdzie w środę pijany kierowca wjechał w grupę przechodniów, w wyniku czego zginęło sześć osób, wywołał dyskusje na temat możliwości prewencji i ograniczenia problemu nietrzeźwych kierowców.

Pojawiły się również propozycje zmian w prawie.

W czwartek premier Donald Tusk spotkał się z ministrami sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i wiceministrem infrastruktury i rozwoju Zbigniewem Rynasiewiczem.

W piątek z kolei ministrowie na trwającym kilka godzin roboczym spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych dyskutowali o pierwszych propozycjach zmian.

- Podczas spotkania zdecydowano między innymi, że policjanci ruchu drogowego będą prowadzić więcej niż dotychczas akcji "Trzeźwy poranek". Będzie także więcej funkcjonariuszy w komórkach ruchu drogowego na terenie kraju - powiedział Paweł Majcher, p.o. rzecznik prasowy MSW.

Przypomniał, że policjanci ruchu drogowego codziennie kontrolują trzeźwość kierowców w wielu polskich miastach. Np. w kolejnych dniach po popularnych imieninach, prowadzą akcję "Trzeźwy poranek". W jej wyniku za każdym razem zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy.

Co proponuje resort sprawiedliwości?

Pełny pakiet rządowych propozycji mających ograniczyć problem nietrzeźwych kierowców zostanie ogłoszony we wtorek. Jak mówił w piątek premier Donald Tusk, rząd nie zamierza "licytować się z tymi, którzy od kilkudziesięciu godzin z powodu tej tragedii w Kamieniu Pomorskim rozpoczęli taki nieograniczony przetarg na jak najbardziej radykalne czy kontrowersyjne rozwiązania".

O rozważenie zmian w prawie, w tym zaostrzenie przepisów, apelowali przedstawiciele opozycji. "Fakty" TVN dotarły do propozycji zmian w kodeksie karnym przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort kierowany przez Marka Biernackiego zaleca wprowadzenie większej możliwości orzekania kary grzywny, nowych form kary ograniczenia wolności (takich jak dozór elektroniczny, psychoedukacja, leczenie uzależnień alkoholowych) i kar mieszanych (pozbawienie wolności do 3 miesięcy połączone z karą ograniczenia wolności) czy obowiązkowej nawiązki na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej. Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby również, aby prokuratorzy domagali się od skazanych grzywny zależnej od wartości ich majątku. Wśród propozycji jest również wydłużenie do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów dla pijanych sprawców wypadków (a w razie recydywy - dożywotniego pozbawienia prawa jazdy).

Statystyki dotyczące pijanych kierowców

Na piątkowym spotkaniu w MSW minister sprawiedliwości przedstawił m.in. dane dotyczące liczby osób prawomocnie skazywanych za jazdę po pijanemu. Według danych MS spośród 62.412 osób prawomocnie skazanych w 2012 r. po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwości 26.765 usłyszało kary pozbawienia wolności, ale kary te bez zawieszenia wymierzono 517 osobom. W roku 2011 prawomocnie za ten czyn skazano 69.171 osób, kary więzienia wymierzono 31. 542, z czego bez zawieszenia 669. Z kolei w 2010 r. skazano 73.105 osób, na kary pozbawienia wolności skazano 36.302 osoby, z czego 842 bez zawieszenia.

Więcej kar bezwzględnego więzienia jest orzekanych wobec sprawców powtórnego przestępstwa jazdy po pijanemu - w przepisach karnych taki czyn opisany jest w oddzielnym artykule. Na przykład w 2012 r. takich skazań było 12.527, z czego kary więzienia orzeczono wobec 12.411 osób, w tym bez zawieszenia wobec 3.822. Łącznie, w 2012 r., za jazdę po pijanemu - po raz pierwszy lub powtórnie - prawomocnie skazano więc 74.939 osób, z czego 39.176 usłyszało wyroki pozbawienia wolności, w tym 4.339 bez zawieszenia.

[object Object]
Zabił sześć osób w Kamieniu Pomorskim. Proces od początkutvn24
wideo 2/30

Autor: kg//tka/kwoj / Źródło: PAP, Fakty TVN, tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości