Polska

Wideo-ocieplanie na linii Moskwa - Warszawa

Polska

TVN24W wideokonferencji wezmą udział Siergiej Jastrzębski i Stefan Niesiołowski

Z inicjatywy rosyjskiej agencji RIA Nowosti wspólną konferencję mają dziś odbyć doradca prezydenta Rosji i przedstawiciel ds. kontaktów z Unią Europejską Siergiej Jastrzembski i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Czy ich wideo-spotkanie ociepli relacje Warszawa-Moskwa?

Po wygranych wyborach premier Donald Tusk zapowiedział powrót do polityki dialogu z Rosją. Pierwszym krokiem okazała się deklaracja szefa rządu, iż Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Wyprawa ministra rolnictwa Marka Sawickiego do Moskwy przyniosła w ubiegłym tygodniu zapowiedź zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso, czego nie udawało się załatwić od dwóch lat. Rzecz jednak nie jest ostatecznie załatwiona: do wznowienia polskiego eksportu potrzebne sa jeszcze uzgodnienia techniczne.

Nie brakuje i innych trudnych tematów na linii Warszawa-Moskwa. Rosja od dawna ostro sprzeciwia się planom instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W sobotę gen. Jurij Bałujewski powiedział, że plan budowy tarczy w Europie prowadzić będzie do destabilizacji kontynentu. Powtórzył, że amerykańskie plany są nie do przyjęcia dla Rosji - i dodał, że każda wystrzelona z tej instalacji rakieta w Rosji zostanie uznana za wymierzoną w cele na jej terytorium.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24