Polska

Wichura - bilans strat

Polska

Aktualizacja:
Rzecznik PSP Paweł Frątczak o nocnych wichurach
TVN24 (zdjęcie internauty)Rzecznik PSP Paweł Frątczak o nocnych wichurach

1500 interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury, jaka przeszła nad krajem w nocy z soboty na niedzielę, odnotowali strażacy. Wichura spowodowała śmierć jednej osoby, pięć zostało rannych. Wiatr był też przyczyną utrudnień na kolei.

Najwięcej strażackich interwencji potrzebnych było w Wielkopolsce (ok. 300), na Mazowszu (173), w Podkarpackiem (170) i Pomorskiem (127).

Na Mazowszu, w miejscowości Bieńki (pow. ciechanowski) drzewo przewróciło się na jadący samochód osobowy. 26-letni kierowca zginął, jego 19-letnia żona i sześciomiesięczna córka zostały lekko ranne i przewieziono je szpitala. W wypadku uczestniczyło jeszcze jedno auto, renault. Jego kierowca widząc, że drzewo spada na jadące przed nim audi, chcąc uniknąć katastrofy, zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w leżący w poprzek drogi pień. Żadnej z osób jadących renault nic się nie stało.

Zerwany dach na jednym z bloków w Opocznie (łódzkie) fot. Dominika Zającka 

W Łódzkiem, w Proboszczowicach (pow. sieradzki) został ranny 53 letni strażak OSP, wyjeżdżający do akcji usuwania szkód. Został mocno uderzony skrzydłem drzwi garażowych pchniętych podmuchem wiatru. Trafił do szpitala. Jak poinformował rzecznik Państwowej Straży pożarnej Paweł Frątczak, podobny wypadek miał miejsce w województwie w Kobylnicy pod Poznaniem.

Nadkom. Leszek Goźdzewski z policji w Ciechanowie o wypadku, w którym zginęła jedna osoba
Nadkom. Leszek Goźdzewski z policji w Ciechanowie o wypadku, w którym zginęła jedna osobaTVN24

Wielkopolska: ponad 300 interwencji

W Wielkopolsce dwie osoby zostały ranne, a trzy samochody uszkodzone. Strażacy wyjeżdżali na akcję ponad 300 razy. Drzewa i oberwane konary na dłuższy lub krótszy okres blokowały drogi krajowe nr 2, 92 i 5. Powalone drzewo uszkodziło też dach basenu miejskiego w Rawiczu. Kilkaset miejscowości w regionie pozbawionych jest prądu.

W warmińsko-mazurskiem awarie prądu

Na Warmii i Mazurach wicher połamał słupy energetyczne i pozrywał linie. W północno-wschodniej części regionu prądu pozbawionych jest 11 miejscowości. Awarie mają być usunięte do wieczora.

W Lubczy (małopolskie) wichura łamała drzewa jak zapałki (fot. Janusz Oratowski) 

Łódzkie: zerwane dachy

W miejscowościach Rzeczyca i Opoczno wichura zerwała kilka dachów. W Opocznie zerwało ok 400 m kw. z dachu bloku mieszkalnego, Spadające jego elementy uszkodziły kilka samochodów. Nikomu nic się nie stało.

Świętokrzyskie: uszkodzone linie wysokiego napięcia

Strażacy odebrali tam w nocy z soboty na niedzielę ponad 140 zgłoszeń. Większość dotyczyła drzew tarasujących drogi, powalonych na budynki oraz na linie energetyczne. Uszkodzonych jest pięć linii wysokiego napięcia i 76 średniego.

Gdynia, ul. Morska fot. Tomasz Rejman fot. Tomasz Rejman

Północ: to było jak trąba powietrzna

Wiało także na północy kraju. W Kujawsko-Pomorskiem strażacy interweniowali ponad 100 razy. - Myślałam, że to trąba powietrzna - powiedziała mieszkanka miejscowości Sitno.

_To było jak trąba powietrzna - mówi mieszkanka Sitna
_To było jak trąba powietrzna - mówi mieszkanka SitnaTVN24

W podlaskim połamane drzewa i pozrywane dachy

Ok. 10 tys. odbiorców z północno-wschodniej Polski pozostaje przed południem w niedzielę bez prądu z powodu wichury, która zrywała linie energetyczne. Silny wiatr zrywał też dachy i łamał pnie drzew, które blokowały lokalne drogi. Wiatr osiągał prędkość ponad 95km/h.

Podkarpackie: strażacy mieli pełne ręce roboty

Na Podkarpaciu około 170 razy interweniowali strażacy, usuwając szkody po wichurze, jaka w nocy z soboty na niedzielę przeszła nad regionem. Nikt nie został ranny. W Tarnowie przewrócone drzewo zerwało trakcję elektryczną. Jak powiedział asp. Łukasz Wolak z tarnowskiej straży pożarnej, niemal wszystkie jednostki, także ochotnicze pracowały dziś w nocy udzielając ludziom pomocy. Na skutek bardzo wiatru na Podkarpaciu bez prądu jest ponad 6,5 tysiąca odbiorców. W nocy uszkodzonych zostało około 50 odcinków linii średniego napięcia i ponad 300 stacji transformatorowych.

Inowrocław: "Papa z bloku, ludziom lżej" fot. internauta Krzysztof fot. internauta Krzysztof

Ucierpiała też kolej

Skutki wichury odczuła także kolej. Od piątku odnotowano ponad 100 różnego rodzaju awarii, były liczne opóźnienia pociągów.

Wiatr uszkadzał sieć trakcyjną, powodował awarie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przewracał na tory drzewa i słupy telefoniczne, łamał rogatki na przejazdach kolejowo-drogowych.

W wielu miejscach przerwany został ruch kolejowy lub zaistniała konieczność ograniczenia prędkości pociągów. Awarie powodowały liczne opóźnienia pociągów. Tylko w sobotę z powodu złych warunków atmosferycznych opóźniło się 141 pociągów pasażerskich i 88 pociągów towarowych.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 (zdjęcie internauty)

Pozostałe wiadomości