TVN24 | Polska

Wiceszefowie dyplomacji Polski i Finlandii wyrażają sprzeciw "wobec pogarszającej się sytuacji" na Białorusi

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W piątek uczestnicy polsko-fińskich konsultacji z udziałem wiceszefów dyplomacji obu krajów dyskutowali na temat Rosji i jej polityki wobec Białorusi, trwającego na Białorusi kryzysu i represji wobec protestujących oraz konfliktu w Górskim Karabachu.

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wiceminister Marcin Przydacz w rozmowie ze swoim odpowiednikiem Kaiem Sauerem "wyraził zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją praw człowieka w Rosji". Rozmówcy wymienili też opinie na temat próby otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przy pomocy zakazanej substancji oraz stosunku rosyjskich władz do trwającego kryzysu na Białorusi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak zaznaczył resort, obie strony zgodziły się, że "wobec pogarszającej się sytuacji i stosowania przez władze w Mińsku coraz bardziej brutalnych metod represji wobec protestujących, odpowiedzialnością Unii Europejskiej i państw członkowskich jest wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu wobec tych działań oraz zapewnienie wsparcia społeczeństwu obywatelskiemu".

Odnosząc się do konfliktu w Górskim Karabachu wiceszef polskiego MSZ zaznaczył, że "Warszawa wielokrotnie wzywała Erywań i Baku do natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych". "Wyraził nadzieję, że zawieszenie broni zaakceptowane przez obie strony konfliktu, zostanie utrzymane" - czytamy w komunikacie. - Polityka wschodnia jest jednym z najważniejszych obszarów współpracy Warszawy i Helsinek. Cieszę się, że w wielu kwestiach mamy bardzo podobne podejście – podkreślił podczas wideokonferencji cytowany przez MSZ Przydacz.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości