Polska

Wiceszef MSZ: w kwestii wiz Amerykanie traktują Polskę gorzej niż inne kraje UE

Polska

Wiceszef MSZ: w kwestii wiz Amerykanie traktują Polskę gorzej niż inne kraje UE
tvn24By wjechać do USA, Polacy muszą posiadać wizy

Absolutnie nie rezygnujemy ze starań o zniesienie wiz dla Polaków do USA, uważamy to za szczególnie istotną kwestię - mówił w środę wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Dodał, że sprawa braku zniesienia wiz jest tym, co budzi ogromne niezrozumienie polskiego społeczeństwa.

- Dla nas bardzo trudne, jako dla Polski, jest zrozumienie tego, że nasz kraj jako wypróbowany sojusznik jest w kwestii polityki wizowej traktowany gorzej, niż inne kraje UE, kraje znane z mało entuzjastycznego wypowiadania się o Stanach Zjednoczonych - powiedział Dziedziczak na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE.

- My absolutnie z tego (starania o zniesienie wiz - red.) nie rezygnujemy, uważamy to za szczególnie istotną kwestię, stąd też nasze intensywne działania, żeby ta sprawa była poruszana w UE i stąd też niezwykle intensywne działania bilateralne - dodał wiceminister.

Według niego kwestia wiz dla Polaków była poruszana w trakcie trwającej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA oraz w trakcie wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. - Teraz jest pan prezydent Andrzej Duda i pan minister Waszczykowski w USA i jest ona bardzo mocno w ramach rozmów bilateralnych poruszana - podkreślił.

25 lat rozmów

- Sprawa wiz jest czymś, co budzi ogromne niezrozumienie, słuszne niezrozumienie polskiego społeczeństwa i absolutnie my tę sprawę będziemy bardzo mocno, intensywnie stawiać - powiedział Dziedziczak.

Jak zaznaczył "sprawa ciągnie się tak naprawdę od 25 lat", jednak w ostatnich miesiącach pojawił się nowy argument USA przeciwko zniesieniu wiz, czyli kwestie bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi. Zdaniem Dziedziczaka problem ten stał się aktualny w ostatnim roku i w związku z nim administracja amerykańska sugeruje, że Amerykanie "raczej" będą uszczelniać politykę wjazdu do USA, niż ją liberalizować.

- My odpowiadamy oczywiście zgodnie z logiką, że akurat Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, gdzie problem terroryzmu jest marginalny - mówił.

- Ruch bezwizowy Amerykanie mają z Francją, gdzie zamachy terrorystyczne odbywają się z dramatyczną wręcz intensywnością, a jeśli chodzi o Polskę, dzięki Bogu takich problemów nie mieliśmy, wiec ten argument jest zupełnie ze strony amerykańskiej nietrafiony - dodał.

Dziedziczak, przedstawiając stanowisko rządu ws. dalszych działań w odniesieniu do braku wzajemności ze strony niektórych państw trzecich w dziedzinie polityki wizowej, przypomniał, że Polska jest jednym z pięciu państw UE, obok Bułgarii, Cypru, Chorwacji i Rumunii, wobec którego USA nie zniosło ruchu wizowego.

Według wiceszefa MSZ problem ze zniesieniem wiz tkwi w relacjach między prezydentem USA pochodzącym z partii demokratycznej, a zdominowanym przez republikanów Kongresem. - Prawda jest taka, że w najbliższych miesiącach nie możemy się spodziewać przełomu, bo trwa kampania wyborcza - zaznaczył. - Mamy świadomość, że wiążąca odpowiedź nadejdzie za kilka miesięcy, kiedy będziemy wiedzieli, z kim mamy do czynienia, jeśli chodzi o prezydenta USA i Kongres - podkreślił.

Stanowisko ws. Turcji

Dziedziczak przedstawił również komisji stanowisko rządu dotyczące postępów Turcji w realizacji wymogów planu działania na rzecz liberalizacji reżimu wizowego. Jak poinformował Turcja nie spełniła do tej pory jeszcze siedmiu wymogów, aby obowiązek wizowy został dla obywateli Turcji zniesiony.

Wśród niespełnionych wymogów wymienił unowocześnienie istniejących paszportów biometrycznych, pełne wdrożenie postanowień umowy o readmisji (odsyłaniu nielegalnych imigrantów) między UE a Turcją, przyjęcie środków zapobiegania korupcji, dostosowanie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych do przepisów UE, zawarcie umowy o współpracy z Europolem, podjęcie skutecznej współpracy sprawach karnych ze wszystkimi państwami UE, dostosowanie ustawodawstwa dotyczącego terroryzmu do standardów europejskich.

- Rząd RP stoi na stanowisku, iż zniesienie wiz wobec obywateli Turcji może przyczynić się do poprawy współpracy UE z tym państwem - podkreślił Dziedziczak.

- Kluczowym pozostaje jednak w tym kontekście wypełnienie przez Turcję wszystkich wymogów "mapy drogowej", w tym w szczególności jej zobowiązań readminisyjnych dotyczących nielegalnych migrantów - dodał.

Wizyta prezydenta w USA

Prezydent Andrzej Duda od soboty przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę odsłonił na cmentarzu w amerykańskim Doylestown pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek wziął udział w szczycie ONZ ws. dużych ruchów uchodźców i migrantów oraz spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu. Prezydent wziął również udział razem z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim we wtorek w 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wizyta Dudy oraz Waszczykowskiego związana jest m.in. ze staraniami Polski o kandydaturę na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Autor: mw/jec / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz Leszczynski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości