Polska

Wiceprezes TK: jutro przejmę obowiązki prezesa Rzeplińskiego

Polska

Biernat: przejmę obowiązki prezesa TK
tvn24Prof. Stanisław Biernat jest wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego

Z obowiązujących przepisów wynika, że wiceprezes zastępuje prezesa wtedy, gdy go nie ma. Przejmę obowiązki prof. Andrzeja Rzeplińskiego - powiedział w rozmowie z TVN24 wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Stanisław Biernat.

PROF. ANDRZEJ RZEPLIŃSKI BĘDZIE DZIŚ GOŚCIEM "KROPKI NAD I" W TVN24

Wiceprezes TK mówił o zakończeniu kadencji prof. Andrzeja Rzeplińskiego na stanowisku prezesa Trybunału.

- Z konstytucji wynika, że w Trybunale jest prezes i wiceprezes. Czyli jestem piastunem urzędu, organu konstytucyjnego - powiedział Biernat.

Zaznaczył, że z obowiązujących przepisów wynika, że powinien zastąpić Rzeplińskiego na stanowisku prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

- Idea "wicekogokolwiek" - wiceprezesa, wicepremiera, wiceprezydenta - jeżeli jest, polega na tym, że zastępuje prezesa wtedy, kiedy prezesa nie ma - albo nie ma czasowo albo nie ma w ogóle. Tak jak w tym przypadku niewybrania następcy prof. Rzeplińskiego - powiedział wiceprezes TK.

Dopytywany, czy oznacza to, że przejmie obowiązki prezesa Trybunał, Biernat odpowiedział: "Oczywiście, przejmuję obowiązki, tak."

Zmiany w Trybunale

W poniedziałek upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa TK. Jako sędziego w Trybunale zastąpi go Michał Warciński. Od wtorku TK ma kierować p.o. prezes, wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Po odejściu Rzeplińskiego w TK będzie siedmiu sędziów TK wybranych przez obecny Sejm. W grudniu ub.r. Sejm wybrał do TK zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia ub.r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją - Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie przyjął ślubowania. W kwietniu br. Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w ubiegły czwartek - kandydata PiS Warcińskiego.

W TK pozostanie ośmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK, jego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 r.), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 r.), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 r.), Andrzej Wróbel (kończy kadencję w 2020 r.) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 r.).

Autor: mw/ja / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości