Polska

Wiceszef chińskiej dyplomacji z wizytą w Polsce. "Bardzo ważny partner"

Polska

[object Object]
Wiceminister spraw zagranicznych Chin Wang Chao w WarszawieTwitter - @MSZ_RP
wideo 2/3

Współpraca gospodarcza, infrastrukturalna, naukowa i kulturalna, ale też sytuacja międzynarodowa były przedmiotem rozmów w Warszawie wiceministra Macieja Langa z chińskim wiceministrem spraw zagranicznych Wang Chao - poinformował w sobotę resort.

Chińskiego gościa przyjął też szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

- Warszawa niezmiennie uważa Pekin za bardzo ważnego partnera - podkreślił, cytowany w komunikacie, szef polskiej dyplomacji. Jak dodał, Polska priorytetowo traktuje "bilateralny wymiar współpracy w ramach mechanizmów wszechstronnego partnerstwa strategicznego z Chinami".

Wang Chao w Warszawie

Spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Chin odbyło się w ramach VI rundy Dialogu Strategicznego Polska-ChRL. "Rozmowy dotyczyły kwestii dwustronnych oraz zaangażowania Warszawy i Pekinu w wielostronne mechanizmy współpracy. Poświęcone były także współpracy gospodarczej, w tym w sektorze rolnictwa, współpracy infrastrukturalnej, naukowej i kulturalnej" - wyjaśnił resort. - Z zadowoleniem obserwujemy owocny rozwój relacji kulturalnych z Chinami w ostatnich latach. Skala i poziom merytoryczny programu współpracy kulturalnej wskazują na duże, obustronne zainteresowanie wymianą wartości kulturalnych i artystycznych - zaznaczył cytowany w komunikacie Lang. Rozmowy wiceministrów dotyczyły także obecnej sytuacji międzynarodowej między innymi problemu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, relacji chińsko-amerykańskich, sytuacji w Afganistanie, na Ukrainie, a także polityki Rosji w regionie i relacji UE-ChRL.

Współpraca polsko-chińska

Wiceminister Lang podkreślił, że Polska uważa Chiny za bardzo ważnego partnera i przypomniał o wieloletnim kapitale przyjaznych relacji, wzmocnionym partnerstwem strategicznym zawartym w 2011 roku. Wiceministrowie wyrazili wolę dalszego pogłębiania wzajemnie korzystnej współpracy polsko-chińskiej.

Dialog Strategiczny stanowi jeden z mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Rozmowy na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych odbywają się na przemian w obu państwach – poprzednia runda miała miejsce w Pekinie we wrześniu 2017 roku. W tym roku przypada 70. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową.

Autor: mb//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @MSZ_RP

Pozostałe wiadomości