Polska

Wicemarszałek Śląska w rękach ABW

Polska

Aktualizacja:
TVN24Wicemarszałek Śląska w rękach ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali wicemarszałka województwa śląskiego Grzegorza Szpyrkę. - Sprawa dotyczy korupcji w śląskiej służbie zdrowia - powiedziała portalowi tvn24.pl rzecznik Agencji Magdalena Stańczyk.

Oprócz piastującego swój urząd z ramienia PIS wicemarszałka zatrzymano 9 innych osób - w tym 8 z kierownictwa śląskich placówek służby zdrowia. Śledztwo prowadzi biuro ds. walki z przestępczością zorganizowaną Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Szpyrkę został zatrzymany ok. godz. 10 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Zatrzymania miały miejsce również w Sosnowcu, Gliwicach i Chorzowie.

Według Magdaleny Stańczyk wszystkim objętym akcją ABW zostaną postawione zarzuty związane z przyjęciem w latach 1999-2007 łapówek na łączną sumę co najmniej 1,5 mln. złotych. Do korupcji miało dojść podczas przetargów na zakup sprzętu medycznego. - To nie koniec naszych działań, sprawa ma charakter rozwojowy - powiedziała rzeczniczka ABW.

Już wcześniej w tej samej sprawie zarzuty usłyszały 4 inne osoby z kierownictwa śląskiej służby zdrowia.

Marszałek woj. śląskiego Janusz Moszyński powiedział dziennikarzom, że na zatrzymanie Szpyrki zareagował "zaskoczeniem i smutkiem". - Według mojej wiedzy, cała sprawa nie ma żadnego związku z pracą wicemarszałka tu, w Urzędzie Marszałkowskim. Wierząc w osobistą uczciwość pana wicemarszałka, chciałbym wierzyć i mam nadzieję, że bieg wydarzeń potwierdzi, że jest to jakieś nieporozumienie - powiedział Moszyński.

Grzegorz Szpyrka został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego – poinformował rzecznik śląskich struktur PiS Piotr Pietrasz.

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24