Minister określił obowiązki Andruszkiewicza

Polska

Andruszkiewicz rozpoczął pracę w roli wiceministra cyfryzacji (Materiał "Polska i Świat", 03.01.19)tvn24
wideo 2/16

Wiadomo, jakie zadania w Ministerstwie Cyfryzacji będzie miał wiceminister Adam Andruszkiewicz. Pojawiło się oficjalne zarządzenie o podziale kompetencji. Nowy wiceszef resortu będzie zajmować się między innymi dostępem do informacji publicznej.

Premier Mateusz Morawiecki 28 grudnia powołał Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Poseł Andruszkiewicz wystąpił z koła Wolni i Solidarni, obecnie jest parlamentarzystą niezrzeszonym.

Nowy wiceminister znany jest ze swoich skrajnych poglądów. Stanowczo sprzeciwia się przyjmowaniu do Polski migrantów, obraża osoby LGBT, wygłaszał też antyeuropejskie poglądy.

CZYTAJ WIĘCEJ O ANDRUSZKIEWICZU >

Obowiązki wiceministra cyfryzacji

Wiadomo już, jakie obowiązki będzie miał nowy wiceszef resortu. Z datowanego na 7 stycznia zarządzenia ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego wynika, że Adam Andruszkiewicz ma "zapewniać realizację zadań w zakresie zapewnienia jednego punktu dostępu do usług administracji publicznej i do informacji publicznej".

Andruszkiewicz ma także wykonywać zadania, o których mowa w paragrafie 164. Regulaminu pracy Rady Ministrów, "w zakresie bieżącej koordynacji spraw parlamentarnych w Ministerstwie Cyfryzacji".

Paragraf ten mówi, że "ministrowie i centralne organy administracji rządowej są obowiązani wskazać odpowiednio sekretarza lub podsekretarza stanu albo zastępcę odpowiedzialnego za bieżącą koordynację spraw parlamentarnych w ministerstwie lub urzędzie obsługującym dany organ, chyba że koordynację tych spraw zapewniają osobiście. Centralny organ administracji rządowej, który nie ma zastępcy, koordynację spraw parlamentarnych sprawuje osobiście".

Do zadań sekretarza lub podsekretarza stanu albo zastępcy, o których mowa w regulaminie, należy w szczególności:

1) czuwanie nad właściwą realizacją obowiązków wobec Sejmu i Senatu w obrębie ministerstwa lub urzędu obsługującego centralny organ administracji rządowej;

2) bieżąca obserwacja i analiza przebiegu prac parlamentarnych w sprawach dotyczących zakresu działania ministra lub centralnego organu administracji rządowej;

3) współdziałanie z Sekretarzem do Spraw Parlamentarnych.

Będzie mu podlegać tylko jeden departament

Według wytyczonych przez ministra cyfryzacji obowiązków Andruszkiewiczowi podlegać będzie tylko jeden departament: rozwoju usług cyfrowych.

Departament ten między innymi realizuje zadania związane z budową usług cyfrowych, realizuje zadania w zakresie zapewnienia jednego punktu do dostępu do usług administracji publicznej, wykonuje zadania w zakresie integracji stron internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw, centralnych organów państwa, urzędów wojewódzkich czy administracji rządowej. Rozwija też portal obywatel.gov.pl.

CZYTAJ CAŁE ZARZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI >

Andruszkiewiczowi nie powierzono nadzoru nad żadną z instytucji podległych ministerstwu.

Minister miał mieć inne zadania

Informacja o stanowisku wiceszefa resortu cyfryzacji dla młodego posła znanego z kontrowersyjnych poglądów budzi zdziwienie nawet wśród polityków PiS. W rozmowie z tvn24.pl nasz informator powiedział: - Byliśmy w szoku, że ministrem został taki małolat. Wszyscy pytają, jakie ma kompetencje. Zwłaszcza że ma się zajmować ważnymi projektami.

Nasz drugi rozmówca tonował emocje i przyznał, że Andruszkiewicz ma odpowiadać przede wszystkim za współpracę z parlamentem. - W tym roku do Sejmu trafi kilka naszych projektów, a ministrowie nie mają daru bilokacji i nie zawsze mogą chodzić na posiedzenia sejmowych komisji. Tym się będzie zajmował Andruszkiewicz - tłumaczył.

WIĘCEJ: Politycy PiS o Andruszkiewiczu >

Zadania nowego ministra podobnie określono w wówczas zamieszczonym na stronie ministerstwa komunikacie: "Wiele z projektów realizowanych w resorcie, takich np. jak zmiana tzw. megaustawy, wdrożenie sieci 5G, projekt e-doręczeń, czy wdrożenie pełnego pakietu deregulacyjnego dla kierowców, wymagać będzie zmian prawnych, co pociąga za sobą potrzebę dobrej współpracy w procesie legislacyjnym".

Autor: kb//kwoj / Źródło: tvn24