Zapowiedź spotkania Dudy z Morawieckim. Po wecie prezydenta

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o zawetowaniu noweli ustawy o działach administracji rządowejTVN24
wideo 2/35
TVN24Rzecznik rządu o zawetowaniu noweli ustawy o działach administracji rządowej

Na czwartek zostało zaplanowane spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w Pałacu Prezydenckim - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Tematem roboczego spotkania ma być nowy projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Poprzednią prezydent zawetował.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował w środę, że spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim odbędzie się w czwartek o godzinie 11.

W piątek prezydencka kancelaria poinformowała, że Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje między innymi wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rzecznik rządu: jestem przekonany, że nowy projekt ustawy spełni wymagania

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił wówczas, że prezydent poinformował wcześniej premiera, iż zamierza zawetować nowelę.

- W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z zapleczem prezydenta oraz z samym prezydentem, aby omówić te zastrzeżenia, które prezydent zgłaszał do tej ustawy. Jestem przekonany, że nowy projekt ustawy spełni również te wymagania, których oczekuje prezydent - dodał.

W niedzielę prezydencki rzecznik mówił w Radiu ZET, że "na przyszły tydzień jest zaplanowane kolejne spotkanie, między innymi na temat materii, która była zawarta w tej ustawie".

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział w weekend w RMF FM, że rząd będzie się starał "przygotować jak najszybciej alternatywny projekt, który jest potrzebny w związku ze zmianami, które już zaszły w rządzie, zachodzą cały czas".

Prezydenckie wetoTVN24

Konsekwencja zmniejszenia liczby resortów

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS ma usprawnić funkcjonowanie rządu.

CZYTAJ KONKRET24: Plan reformy rządowej administracji: mnożenie urzędów, wyższe zarobki, powołanie superrządu >>>

W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 roku liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym - ministerstwom.

Zawetowana przez prezydenta nowelizacja przewiduje między innymi wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu. Zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.

Nowela zakłada też przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.

Podczas prac w Senacie zwracano uwagę, że nowela wprowadza "tylnymi drzwiami" możliwość wyższego wynagradzania podsekretarzy stanu, a zatem także parlamentarzystów, których wynagrodzenia związane są z wysokością pensji podsekretarzy stanu.

Reforma rządowego centrum: czym skutkuje przeniesienie podsekretarzy stanu do Służby Cywilnej >>>

Sejm 17 grudnia ubiegłego roku odrzucił uchwałę Senatu o odrzucenie noweli ustawy o działach administracji rządowej.

Premier Mateusz Morawiecki został powołany na ministra cyfryzacji TVN24

"Naruszono nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis"

Jednym z powodów zawetowanie noweli przez prezydenta był - jak informowała kancelaria - brak vacatio legis. Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia, jej projekt trafił do Sejmu 17 listopada, a Senat ma 30 dni na wyrażenie stanowiska, zaś prezydent 21 dni na decyzję. Terminy te oznaczają - jak wskazano na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii - że prezydent nie mógł tu skorzystać z przysługującego mu konstytucyjnie terminu na podjęcie decyzji w sprawie ustawy.

"Określenie dnia wejścia ustawy zmieniającej w życie z pominięciem zagwarantowanego Prezydentowi w art. 122 ust. 2 Konstytucji terminu podjęcia decyzji co do podpisania ustawy stanowi wystarczającą przesłankę stwierdzenia, że w badanej sprawie naruszono nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis" - podkreślono.

1. Po zakończeniu postępowania określonego w art. 121 tryb przekazania uchwalonej ustawy i możliwości Senatu Marszałek Sejmu przedstawia uchwaloną ustawę do podpisu Prezydentowi Rzeczypospolitej. 2. Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zaznaczono, przebieg procesu legislacyjnego sprawił, że prezydent "nie mógł skorzystać z przysługującego na mocy Konstytucji terminu na podjęcie decyzji w sprawie ustawy, a jednocześnie projektodawca nie wskazał szczególnych powodów uzasadniających skrócenie vacatio legis".

Również według prezydenckiej kancelarii - "biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu leśnictwo i łowiectwo".

"Podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu stanowić będzie wyraźne odstępstwo"

Kolejną budzącą wątpliwości zmianą - podała KPRP - jest dokonywana w nowelizacji zmiana w ustawie o służbie cywilnej, która "przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej", a "jednym ze skutków proponowanej zmiany jest podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu".

Jak podkreślono "podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu stanowić będzie wyraźne odstępstwo od wcześniejszych, podjętych właśnie w czasie walki z COVID-19, decyzji ustawodawcy dotyczących wynagrodzeń urzędników państwowych".

Zgodnie z konstytucją jeśli prezydent zawetuje ustawę, trafia ona ponownie do Sejmu. Sejm może odrzucić prezydenckie weto, ponownie uchwalając ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby. W takiej sytuacji prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka