Polska

Weksle Samoobrony wracają do Trybunału

Polska

TVN24Komorowski ponownie złoży wniosek do TK ws. weksli Samoobrony

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ponownie skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenia zgodności z konstytucją weksli Samoobrony. Przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku kandydaci Samoobrony zobowiązali się pod kara pieniężną, że nie wystąpią z sejmowego klubu tej partii.

Marszałek Komorowski zapowiedział, że wyśle wniosek do Trybunału w środę.

Komorowski przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny nie zajął się wnioskiem złożonym przez ówczesnego marszałka Marka Jurka ze względu na zasadę dyskontynuacji. Oznacza to, że TK umorzył postępowanie ws. weksli Samoobrony, uznając, że sprawa dotyczyła posłów minionej kadencji. - Ja kieruję wniosek ponownie do rozpatrzenia przez Trybunał - podkreślił marszałek.

Marszałek zaznaczył, że wniosek do TK jest "niemal dokładnie brzmiący, jak wniosek skierowany przez marszałka Jurka". Jak podkreślił, wniosek koncentruje się na kwestii zbadania zgodności z konstytucja weksli Samoobrony. - Ale stwarza możliwość dla Trybunału określenia niemożliwych do przekraczania granic ograniczających ewentualnie wolność mandatu - powiedział Komorowski.

Sprawa weksli stała się głośna w poprzedniej kadencji Sejmu, we wrześniu 2006 r., kiedy to podczas kryzysu koalicyjnego klub parlamentarny Samoobrony opuściło kilku posłów. Wtedy władze klubu Samoobrony zapowiedziały "uruchomienie" wobec nich weksli, które podpisywali przed wyborami parlamentarnymi. Mowa była o kilkusettysięcznych kwotach, które posłowie mieliby zapłacić za opuszczenie sejmowego klubu.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości