Polska

Wejdź do "Wehikułu czasu"

Polska

Aktualizacja:
Wyjątkowa wystawa o życiu Słowian powstaje w Poznaniu
TVN24, freedomes.comWyjątkowa wystawa o życiu Słowian powstaje w Poznaniu

Krok do przodu wystarczy, by przenieść się w czasie. W Poznaniu powstaje kopuła sferyczna, w której wybrać się będzie można w podróż w czasy pierwszych Słowian.

Ekspozycję "Słowiański Mit" będzie można podziwiać w specjalnej kopule sferycznej, która stanie na placu Wolności.

Pokażemy treść historyczną używając do tego nowoczesnej formy. Karol Pituła, współorganizator projektu

"Futurystyczna przestrzeń ekspozycji potęguje wrażenia zwiedzających, którzy przemierzają swoisty labirynt pod 10 metrowym, niezwykłym, kolistym dachem, wyłaniającym się po dojściu do centralnego punktu wystawy" - czytamy na stronie projektu.

W czasy Piastów

Wystawa będzie podróżą, podzieloną na cztery światy: wierzeń, militariów, rzemieślników i rolników oraz życie pozagrobowe, stworzone na podstawie wyobrażeń Słowian.

- Jedna z lokalnych gazet napisała, że to wehikuł czasu - powiedział TVN24 Karol Pituła, współorganizator projektu. - W tej kopule będziemy mogli przenieść się w odległe czasy pierwszych Piastów, owiane trochę legendą. Kiedy kształtowały się zalążki polskiej państwowości czyli między VIII a XIX w n.e.

Kopuła historii

Dzięki kopule, możliwe będzie przeniesienie się do świata, którego na próżno szukać w podręcznikach i książkach historycznych, mówią organizatorzy. Sprawić ma, by zwiedzający nie był tylko biernym widzem, ale także uczestnikiem wydarzeń.

- Będziemy tam prezentować kulturę Słowian Zachodnich. Czyli tych, którzy uformowali później państwo Polan z którego później powstało Państwo Polskie. Ta kultura ma bardzo dużo fajnych rzeczy do pokazania. Chcemy to zademonstrować - mówi Pituła.

Pokaz ma więc nie tylko prezentować fakty historyczne. Ważna jest forma pozwalająca na to, żeby wydarzenia zrozumiał każdy odbiorca. I taką możliwość zapewniają m.in. obrazy, które są połączone z odpowiednim dźwiękiem oddającym klimat tamtych czasów.

Wystawa na placu Wolności w Poznaniu będzie czynna od 10 marca.

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, freedomes.com

Pozostałe wiadomości