Prezydent: obawy o to, czy węgla starczy dla wszystkich i ile będzie kosztował, nadal są

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Duda: obawy o dostawy gazu nie ma, ale o węgiel, czy go wystarczy i jaka będzie cena, nadal jest (wypowiedź z października 2022 roku)
Duda: obawy o dostawy gazu nie ma, ale o węgiel, czy go wystarczy i jaka będzie cena, nadal jest (wypowiedź z października 2022 roku)TVN24
wideo 2/4
TVN24Duda: obawy o dostawy gazu nie ma, ale o węgiel, czy go wystarczy i jaka będzie cena, nadal jest

- Obawy o dostawy gazu do Polski w tej chwili nie ma, ale o węgiel - to, czy go wystarczy dla wszystkich i jaka będzie jego cena - nadal jest i jest to dziś ogromna troska - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zauważył, że jeszcze kilka lat temu problemy z dostawami gazu czy węgla wydawały się nierealne.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania we wtorek w Belwederze z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu powiedział, że organizacja wspierając polskie firmy poza granicami Polski powinni działać tak, jakby zagrożenie wojenne nie istniało.

- Trzeba realizować polskie interesy, tak jak czyniliście państwo do tej pory ze zdwojoną siłą, właśnie dlatego, że jesteśmy w trudnej sytuacji – przyznał Andrzej Duda. - Właśnie dlatego, że jest kryzys wynikający także z wojny rozpętanej przez Rosję, że jest kryzys energetyczny, gospodarczy, że prawdopodobnie będzie uderzenie kryzysu żywnościowego - zauważył prezydent.

Zwracając się do przedstawicieli PAIH podkreślił, że ich sukces będzie w tych okolicznościach sukcesem RP. - Bo każda nasza firma, która dzięki państwa pomocy odnajduje się na rynku poza granicami, zaczyna tam działać, otwiera tam swoje przedstawicielstwo, sprzedaje tam swoje towary, jest sukcesem – ocenił.

Duda: jest ogromna troska o dostępność i ceny węgla

- Sytuacja, jak wszyscy wiemy, bardzo się dzisiaj skomplikowała i potężne jest także i w nas uderzenie gospodarcze, i to inflacyjne, które dotyka wszystkich, i to energetyczne, które dotyka zwłaszcza energochłonne przedsiębiorstwa – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że obecnie wielką troską rządu jest zabezpieczenie gospodarstw domowych przed zbliżającym się sezonem zimowym. Zauważył, że jeszcze kilka lat temu problemy z dostawami gazu czy węgla wydawały się nierealne.

- Obawy o dostawy gazu do Polski w tej chwili nie ma, ale o węgiel - to, czy go wystarczy dla wszystkich i jaka będzie jego cena - nadal jest i jest to dziś ogromna troska - podkreślił prezydent.

Drynda: rolą PAIH jest wspieranie polskich firm w ekspansji za granicą

Jak mówił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda, rolą Agencji jest wspieranie polskich przedsiębiorców w ekspansji za granicą. - Wspieranie dużych, a szczególnie małych i średnich firm - zaznaczył. Dodał, że bez wsparcia prezydenta dla polskich przedsiębiorców na forach biznesowych działania pracowników PAIH byłyby trudniejsze.

Jak ocenił, działania edukacyjne PAIH-u wśród polskich przedsiębiorców o ekspansji na zagraniczne rynki mają sens, bo widać efekty internacjonalizacji polskich firm.

Przypomniał, że w środę odbędzie się PAIH Forum Biznesu z Honorowym Patronatem Prezydenta RP. - To będzie wyjątkowe spotkanie przede wszystkim sektora MŚP, naszych partnerów - wskazał. Podał, że już zapisało się ponad 3,5 tys. uczestników.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości