Polska

Weekend miał być "bez ofiar": zginęły 44 osoby

Polska

Aktualizacja:

44 osoby zginęły, a 542 zostały ranne w 308 wypadkach - to bilans minionego weekendu na polskich drogach. Policjanci zatrzymali aż 1697 nietrzeźwych kierowców. Od piątku do niedzieli trwała ogólnopolska akcja "Weekend bez ofiar".

Akcję Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" zorganizowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Inicjatywa miała zwiększyć wiedzę kierowców na temat bezpieczeństwa na drogach.

- Niestety, w ten weekend zginęło w wypadkach więcej osób niż w poprzednie wakacyjne weekendy. Wielu kierowców nie wzięło sobie do serca apeli związanych z akcją - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Dla porównania w pierwszy lipcowy weekend na drogach zginęło 26 osób, w drugi - 33, w kolejny - 32 osoby. Przez cały lipiec śmierć na drogach poniosło 326 osób, w sierpniu - już 87.

Jak powiedział Sokołowski, na drogach było duże natężenie ruchu. - Kierowcy spieszyli się, wyprzedzali na trzeciego, wymuszali pierwszeństwo. Policjanci wielokrotnie interweniowali w takich sytuacjach; nie mogli być jednak wszędzie - podkreślił rzecznik. Jego zdaniem weekendowa akcja jest dowodem na to, że w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach "trzeba jeszcze wiele zrobić".

900 ofiar śmiertelnych

Według policyjnych danych, w lipcu i w sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków drogowych - łącznie ponad 8 tys., w których ginie ok. 900 osób. Zdaniem policjantów główną przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość. Tylko w 2009 roku funkcjonariusze zatrzymali do kontroli ok. 1,5 mln kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Organizatorem akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. W ramach akcji kierowcy mogli wysyłając sms na numer 70567 (koszt 50 gr) z kodem województwa, otrzymać zwrotnym sms-em informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach.

Znajdują się tam informacje, w jaki sposób użytkownicy dróg mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. Można się tam np. dowiedzieć, jak bezpiecznie przewozić bagaże albo jak efektywnie wypoczywać w czasie podróży. Komunikaty drogowe częściej niż zwykle pojawiały się na antenach regionalnych rozgłośni radiowych.

Symulacja karambolu

W weekend zorganizowane zostały też pikniki edukacyjne: w piątek na placu przy latarni morskiej w Kołobrzegu, a w sobotę na Rynku Manufaktury w Łodzi, w niedzielę - na warszawskiej Agrykoli. Goście pikników mogli spróbować swoich sił m.in. na komputerowych symulatorach jazdy. Ratownicy medyczni uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu - jak opanować stres w chwili wypadku.

W trakcie "Weekendy bez Ofiar" na autostradzie A2 w Strykowie zorganizowano też symulację karambolu drogowego. Wzięły w niej udział służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. GDDKiA podsumuje całą akcję na początku tygodnia.

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości