Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych NCCN 

Autor:
mjz,
pp/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Minister Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych NCCN
Minister Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych NCCN TVN24
wideo 2/2
TVN24Minister Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych NCCN

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie porozumienie dotyczące współpracy w zakresie onkologii z siecią amerykańskich ośrodków onkologicznych National Comprehensive Cancer Network (NCCN). Umowa zakłada współpracę w sprawie zastosowania najlepszych wytycznych w leczeniu chorób nowotworowych.

Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po podpisaniu porozumienia ("memorandum of understanding"), pozwoli ono na szersze wdrożenie sprawdzonych sposobów leczenia w ramach krajowej strategii dla onkologii.

- Jesteśmy teraz na etapie przygotowania tak zwanej Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma tym się właśnie różnić, jeśli chodzi o leczenie nowotworów, że stosujemy standardowe podejście, które już zostało zweryfikowane w rzeczywistości. Ośrodki amerykańskie mogą chwalić się tym, że prezentują najwyższy poziom na świecie - tłumaczył minister.

- My te procedury tłumaczymy, dostosowujemy do naszych warunków i zapewniamy, że pacjent, który będzie prowadzony w ramach tej nowej struktury Krajowej Sieci Onkologicznej, będzie prowadzony według najlepszych standardów na świecie - podkreślił. Zaznaczył, że porozumienie zapewni, iż procedury te będą aktualizowane zgodnie z nowymi technologiami leczenia.

Adam Niedzielski TVN24

Dr Carlson: umowa ma rozszerzyć współpracę w obszarze prewencji nowotworów

Ze strony amerykańskiej porozumienie podpisał dr Robert Carlson, który jest dyrektorem generalnym Krajowej Sieci Onkologicznej w Stanach Zjednoczonych. Jak powiedział, umowa ma również rozszerzyć współpracę między polskimi i amerykańskimi ośrodkami w obszarze prewencji nowotworów i edukacji. Zaznaczył, że dotychczasowa współpraca - z Narodowym Instytutem Onkologii - okazała się obopólnie korzystna.

- W rezultacie współpracy z polskimi ekspertami sami wyciągnęliśmy nowe wnioski i uzyskaliśmy wyniki oraz zmodyfikowaliśmy nasze sposoby leczenia w Stanach Zjednoczonych - powiedział.

Według Niedzielskiego podpisanie memorandum na poziomie ministerstwa pozwoli m.in. na "dołożenie obszaru badań klinicznych, które mogą być realizowane w ośrodkach w całym kraju". - Chcemy, by oprócz tego lokalnego wymiaru, który bardzo dobrze działa, doszedł też obszar wymiany wiedzy na poziomie systemowym - oznajmił szef resortu zdrowia.

NCCN to sieć 32 wiodących niekomercyjnych ośrodków onkologicznych w USA, skupionych na leczeniu pacjentów, prowadzeniu badań naukowych i edukowaniu na temat chorób nowotworowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, pp/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości