Polska

Waszczykowski woli być szefem MSZ niż europosłem. "Jeśli mam wybór"

Polska

Waszczykowski: nie wybieram się do PE
tvn24Waszczykowski pogratulował Wojciechowskiemu wyboru

- Jeśli mam wybór, to pozostaję w MSZ - powiedział na antenie TVN24 szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. W ten sposób skomentował wybór europosła Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Pierwszą osobą w kolejce do zajęcia po nim miejsca w Parlamencie Europejskim jest właśnie szef MSZ.

- Jak do tej pory nikt mnie nie chce zwolnić ze stanowiska, które zajmuję. Przede wszystkim chcę pogratulować panu Januszowi Wojciechowskiemu zaszczytnego nowego etapu w jego życiu i gratuluję. Będzie to na pewno dobrze wypełnione w służbie dla Polski - ocenił minister spraw zagranicznych na antenie TVN24.

Waszczykowski był dopytywany, czy opuściłby resort na rzecz stanowiska europosła.

- Jeśli mam wybór, to pozostaję w MSZ - powiedział Waszczykowski. Dodał, że zaszczytem dla niego jest "przede wszystkim praca bezpośrednio dla Polski, polskiego rządu i polskiego prezydenta" i jeśli "nie zostanie zmuszony" do objęcia funkcji europosła, pozostanie na dotychczasowym stanowisku.

Neumann: decyduje Kaczyński

Deklarację Waszczykowskiego skomentował Sławomir Neumann (PO).

- Myślę, że decyzja o tym, czy Witold Waszczykowski jest w MSZ, czy w europarlamencie, nie zapada w głowie Witolda Waszczykowskiego, z całym szacunkiem dla niego, tylko gdzieś na Żoliborzu w głowie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. On zdecyduje o tym, czy Witold Waszczykowski zostanie dalej ministrem, czy wykorzysta tę sytuację i słabego ministra spraw zagranicznych wyśle na odcinek Parlamentu Europejskiego i tam będzie mógł schować się Witold Waszczykowski po tym niechlubnym okresie rządów w MSZ - powiedział szef klubu PO.

- Należy uzbroić się w cierpliwość, poczekać, bez ekscytacji, bo to nie ma żadnego znaczenia, czy Witold Waszczykowski przestanie być ministrem czy nie, bo widząc skład tego rządu nie oczekuję nikogo lepszego na tym stanowisku i to jest smutna konstatacja - ocenił Neumann.

Neumann (PO): to Kaczyński zdecyduje
Neumann (PO): to Kaczyński zdecydujetvn24

Nowy członek ETO

W czwartek ministrowie państw UE obradujący w Luksemburgu zaakceptowali kandydaturę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - podały źródła dyplomatyczne. Decyzja została podjęta bez dyskusji.

Wojciechowski w związku z wyborem nie będzie mógł jednak pełnić nowej funkcji łącznie z funkcją europosła.

Waszczykowski jest pierwszy w kolejce do objęcia jego miejsca w związku z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Na liście PiS okręgu łódzkim obecny szef MSZ zajął bowiem drugie miejsce (7887 głosów), tuż za Wojciechowskim (32 710 głosów).

Autor: mw/ja / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości